Photoshop CC Eğitimleri – 3


Merhabalar, Photoshop serisinin 3. yazısında en başından itibaren bir proje oluşturma aşamalarına bakacağız.

Programı açtığımızda karşımıza son kullanılan projeleri gösterir. Yeni bir proje oluşturmak için solda yer alan Yeni Oluştur’u seçiyoruz.

Açılan pencerede projemizi oluştururken ayarlayabileceğimiz özellikler vardır. Üst kısımdaki menülerde yapacağımız projeye göre seçebileceğimiz çeşitli genel şablonlar yer almaktadır. Bunlar dışında ölçüleri kendimize göre de ayarlayıp özel şablonlar oluşturabiliriz. Örneğin, şimdi bir profil resmi oluşturalım. Sağdaki “Hazır Ayar Ayrıntıları” bölümünden ayarları özelleştirebiliriz. Başlıksız-1 yazan kısmı değiştirerek projemize isim verebiliriz. Genellikle profiller, kare boyutundaki görüntülerdir. Genişlik ve yüksekliği girerek boyutunu 1000×1000 piksel olarak belirliyoruz.

Online bilgisayar grafikleri veya fotoğrafları piksel cinsinden yapılır. Peki, piksel nedir? Ekran çözünürlüğü üzerinden gidersek daha iyi kavrayabiliriz. HD videoyu hepimiz duymuşuzdur. HD video, 1920×1080 pikseldir. Bu bir hd videonun boyutunu veya bilgisayarın, telefonun ekran çözünürlüğünü belirtir. Pikseller, mesafeyi temsil etmenin bir yoludur. Kare elde etmek için 1000×1000 yazarız.

Yapacağınız farklı projeler için ne kadar piksel gerektiğini tam olarak bilmek için online araştırmaya ihtiyaç olabilir.

Genişlik ve yükseklik değerlerinden sonra çözünürlüğü ayarlarız. Şu anda inç başına piksel gözüküyor yani ppi. Daha yüksek çözünürlük için inç başına fazla piksel gerekir. Böylece daha ince ayrıntılar olacaktır. Çok sayıda ve küçük noktalar şeklinde. Örneğin, çözünürlüğü 1 yaparsak çok bulanık olacaktır. Çünkü her bir inç kareye, bir renk düşecektir. Bir inç başına bir piksel çok bulanık görünür. Eğer bunu 300 yaparsak, bir inçte bir sürü küçük pikseller olması, daha fazla tanım ve daha keskin kenarlar demektir.

Ekran görüntüleri için webte, videoda ya da online görüntülemede inç başına 72 piksel kullanmak önerilir. Özellikle baskılar için, 150 piksel de iyidir. Onlineda da çok iyi görüntü kalitesi oluşturur. Fakat şu an online görüntüleme için profil resmi yaptığımız için 72 kullanacağız.

Bir sonraki ayar Renk Modu. Buradaki seçeneklerden önemli olanlara değinmek yeterlidir. RGB, temel photoshop grafik rengidir. RGB; kırmızı, yeşil ve mavi (Red, Green, Blue) renklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. CMYK, genelde baskılar içindir. CMYK’da dört ana renk vardır ve bunların baş harflerinden oluşmuştur (Cyan, Magenta, Yellow, Key (black)).

RGB’nin diğer seçenekleri 8,16 ve 32 bit’tir. Çalışmanızda rengin kaç tane tonunun (gölgesinin) olacağını belirler. 8 bitin 256 tonlu kırmızı, 256 tonlu yeşil ve 256 tonlu mavisi vardır. Bu da projenizde 16,8 milyon farklı renk kullanabileceğinizi gösterir.

Çoğu proje için 8 bit kullanılabilir. 16 bite yükselttiğinizde çalışmanızın boyutunun arttığını görebilirsiniz. Daha küçük dosya boyutuyla çalışmak daha iyidir. Herhangi bir fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraf da 8 bitte kaydedilmektedir. Bu yüzden 16 biti tercih etmek için bir neden yok.
Arka Plan İçeriği kısmında istediğinizi seçebilirsiniz. Şimdi beyazı seçebiliriz. Gelişmiş seçenekler kısmında çeşitli renk profilleri bulunur. Spesifik bir kamera kullanıyorsanız, özel projeleriniz varsa buradan farklı profiller seçebilirsiniz. Genelde RGB standart versiyonu haricine ihtiyaç duymayız. Aynı şey piksel boyut oranı kısmında da geçerlidir. Farklı alternatifler vardır.

Oluştur diyerek projemizi oluşturuyoruz. Artık 1000×1000 piksel kareli görüntüye sahibiz. Katmanlar panelinde beyaz zeminde projemizin oluştuğunu görebiliriz.

Görüşleriniz ve sorularınız için bana bbaydar@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda devam etmek üzere, sevgiyle kalın.