Photoshop CC Eğitimleri – 4

Merhaba, en son 1000×1000’lik bir beyaz zemin oluşturmuştuk. Kaldığımız yerden Photoshop’a devam ediyoruz. Oluşturduğumuz projeye nasıl fotoğraf ekleyeceğimize bakıp, fotoğraf üzerinde yakınlaştırma, taşıma ve gezinme özelliklerini inceleyeceğiz.

Eklemek istediğimiz görseli sürükleyerek proje alanına bırakmak yeterli olacaktır. Görseli proje içinde gezdirirken pembe çizgiler görürsünüz. Bu çizgiler, görselin proje içinde tam yerleştirilmesi için kolaylık sağlar. Eklediğimiz görsele bir tane de internetten bulduğum herhangi bir like butonu simgesini atıyoruz. Tüm özellikleri deneyebilmek için farklı bir görsel de ekleyebilirsiniz. Eklediğimiz iki görseli sağda katmanlar kısmında görebiliriz. Düzenlemek istediğimiz kısma oradan geçiş yapabiliriz.

Sol üstte kare halinde noktaların olduğu butonla görselin gerçek boyutunu görebilir ve boyutlandırmasını ayarlayabiliriz.

Alt+Üstkarakter tuşlarıyla projenin boyutunu kendimize göre ayarlayabiliriz. Ayrıca bir projede birden fazla fotoğraf üzerinde çalışma yapılabilir.

Araçların klavyede kısayolları vardır. Kullanmak istediğiniz aracın üstüne geldiğinizde adının yanında kısayol tuşunu da görebilirsiniz. Örneğin; yakınlaştırmanın kısayolu Z, taşıma aracının V, el aracının ise H’dir. Çalışma yaparken zamandan kazanmanızı sağlar. Z’ye bastığınızda büyüteçe geçer. Nereye tıklarsak oraya doğru yakınlaşır. Yakınlaştıkça görüntü piksellenir. Sol at kısımda yüzdeyle gözüken kısımdan da yakınlaştırmayı yapabilirsiniz ama pek kullanışlı değil. Büyüteçte + ve – büyüteç arasında hızlı geçiş yapmak için Alt tuşunu kullanabilirsiniz. Mesela imleciniz yakınlaştırma kısmındayken yakınlaştırdınız sonra alt tuşuna basılı tutarak tekrar tıkladığınızda uzaklaştığını deneyebilirsiniz. Tıklayarak ya da tıklayıp bekleyerek istediğiniz yakınlığa geldiğinde imleci bırakarak kullanabilirsiniz büyüteç özelliğini.

Taşıma aracıyla eklediğimiz like butonu görselini istediğimiz yere kolayca taşıyabiliriz. Hareket ettirirken yine pembe kılavuz çizgilerini görebilirsiniz. Görselleri taşımak ve yerleştirmek için bu araç kullanılır.

Örneğin, projenizi çok yakınlaştırarak çalışacaksınız. Yakınlaştırdığınız için projenizin bir yerinden diğer yerine gitmenizi sağlayacak olan araç El Aracı’dır. El aracıyla görüntüyü hareket ettirmek yerine projenin üstünde geziniriz.

Bu şekilde üç aracın ayrıntılı kullanımına baktık. Sizin de deneme yanılmayla panellerdeki araçları kullanarak projenizi yapmanız öğrenme sürecinizi hızlandırır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, soru ve görüşlerinizi bana bbaydar@industryolog.com adresinden iletebilirsiniz. Sevgiyle kalın.