Program Yazmak ve Aşamaları

Herkese Merhaba,

Sizlere yepyeni yazılarla birlikte bilgi haznenizi genişletecek bilgilerle geldim. Bu yazım ile birlikte program yazmanın hayatımızda ki yeri ve önemini, bilgisayarın temel etmenlerini ve problemlerimize çözüm olabilmesi konusunu anlatmak istedim.

Hayatımızın bir parçası haline gelen bilgisayarlar ve yeni teknolojiler için gündelik yaşantımıza kabul etmemiz gereken etmenlerden birisi de Program Yazma konusudur. Her işin bir adabı olduğu gibi program yazmanın da bir adabı ve aşamaları vardır. Program yazmaya başlamadan önce bilgisayarı iyi bilmeli ve iyi bir kullanıcısı olmalıyız. Bilgisayar kullanmak demek internete girip sörf yapmak ya da oyunlar oynamak değildir. Mühim olan bilgisayarın ne olduğunu ve neler yapılabileceğini bilmektir. Öncelik olarak bu ayrımı yapabilir ve kavrayabilirsek program yazarken işimiz daha kolaylaşacaktır.

Kısaca bilgisayarı tanımlayacak olursak. “Personal Computer” kısaltması olan PC terimi dilimize İngilizceden geçmiştir. Kişisel bilgisayar anlamına gelmektedir. Daha da kısaltmak gerekirse bilgisayar demektir.  Bilgisayar genel matematik, aritmetik ve mantık işlemlerini yapabilen bilgi depolayabilen kullanıcı hata yapmadıkça hata yapmayan ve hızlı işlemler yapabilen bir elektronik devreler topluluğudur. Bilgisayar da kendi içinde ikiye ayrılmıştır. Bunlar donanım ve yazılım olmak üzere bilgisayarı bir bütün yapan etmenlerdir.

Donanım: Bilgisayarı oluşturan bütün elektronik parçalara ve cihazlara denir.

Yazılım: Donanıma hükmetme, belirli işlevleri yerine getirmek üzere donanımı yöneten, program ve programlama dillerinin tamamıdır.

Program:  Kod ve komutlardan oluşur. Ayrıca bilgisayarda belli işlemleri yapmak için hazırlanır.

Programlar tek başlarına yazılım olamaz. Çünkü yazılım; program, belgelemeler ve ekstra veri kaynaklarından oluşmaktadır.

Örneğin; IA ERP bir yazılımdır fakat iaerp-x86_64.exe bir programdır.

Sonuç olarak yazılımlar programlara göre daha geniş kapsamlıdır ve bu ikisi farklı kavramlardır. Yazılım ile programlama farkını da değinmiş olalım.

Program yazmak herkesin yapabileceği bir iştir. Aslında ne olduğunu, niçin gerektiğini anladığınız takdirde elinize alınca yazamayacağınız program yok diyebilirim. Program yazmak için önemli bir gereksinim vardır. Bu gereksinimde ortaya çıkan belirli bir problemin var olmasıdır. Programımızı da bu probleme yönelik bir çözüm ya da çözümü kolaylaştıracak bir çözüm yolu şeklinde yazarsak eğer problemi de ortadan kaldırmış oluruz. Kısaca program yazmak, problem çözmektir diyebiliriz.

Program Yazma Aşamaları (Problem Çözme Aşamaları)

  • Problemin tespiti
  • Problemi analiz etmek
  • Çözüm yolları düşünmek
  • Algoritma oluşturmak (sahte kod)
  • Akış diyagramı çizmek
  • Uygun bir dilde kodlamak
  • Programı test etmek
  • Programı dağıtmak

Bu aşamaları göz önünde bulundurursak yazacağımız programı daha kolay yazmış oluruz ve problemimizi ortadan kaldırabilmemiz kolaylaşır. Gelişen teknoloji ile birlikte problemlerimizi de teknolojiye taşır olduk. Program yazmakta problemlerimize karşı bir nevi hastaya verilen ilaç gibi oluyor. Gerekliliğini de böylece paylaşmış olalım.

Bu yazımda anlatacaklarım bu kadardı. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.