Programlama Nedir ?

Herkese Merhaba.Bugün Programlama Nedir ? Hangi alanlarda kullanılır, neden önemlidir sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Programlama nedir ve ne için kullanılır ?

Hedeflerimiz doğrultusunda oluşturulan algoritmanın herhangi bir programlama dilinde yazılarak bilgisayar tarafından işlenmesi olayına programlama diyoruz.Programlamada en önemli nokta bir probleme veya soruna bir çözümün bulunmasıdır.Algoritmamız, hedefimize ulaşmak için belirlenmiş bir çözüme sahip değilse eğer o zaman program da olmaz.

Peki hangi alanlarda kullanılır?

Bilgisayar ortamında kontrol sağlayabildiğimiz her alanda programlama kullanılır.Oyun programlama, web programlama, masaüstü uygulamaların programlanması bunlardan bazılarıdır.Ayrıca elektronik programlama, gömülü sistem programcılığı alanlarında yapılan algoritmalar sadece sanal ortamda kalmayıp reel ortamlarda da varlığını sürdürmektedir.

Neden önemli ?

Gün geçtikçe globalleşen ve süratle gelişen teknolojiler, kullanılan araç ve gereçler, insanoğlunun ihtiyaçları gibi birçok faktörün de etkisiyle artık büyük bir değişim içerisindeyiz. Bir programlama dili öğrenmek, en az bir yabancı dil öğrenmek kadar önemli ve zorunlu hale gelmektedir. Çünkü etrafımızdaki neredeyse her şey programlanabilir hale geldi ve bizlerin bunu en efektif şekilde kullanmamız için onların çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. İş dünyasında ise bugün büyük yatırımcılar ve şirketler yapay zeka, otonom araçlar, nesnelerin interneti ve makine öğrenmesi alanlarına yönelmiş ve büyük yatırımlar yaparak faaliyetlerine devam etmektedirler.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂