Projeler iş ve eğitim hayatının vazgeçilmez unsurlarıdır. Emek veririz araştırırız; belki tek başımıza belki takım halinde raporlar, planlar oluştururuz. Ama bazen işin içinden çıkamayız. Notlar, araştırmalar arasında ne yapacağımızı bilemeyiz. İşte Proje Kanvası bugünler için var.

Proje kanvası için bir projenin ayrıntılı taslağıdır diyebiliriz. Neden, nasıl, kim, ne gibi bazı temel sorulara cevap veren bir tablodur. Takım olarak yürütülen bir projede bireyler fikirlerini paylaşır, ortak bir çalışmayla kanvas not kağıtlarıyla farklı fikirlerle ve ortak kararlarla doldurulur. Not kağıtlarının çıkartılıp takılması ile kanvas; esnek, değiştirilebilir, hızlı şekilde bir şeyler karalanıp oluşturulabilir bir yapıya sahiptir.

Neden Proje Kanvası Kullanmalıyız?

  • Proje Kanvası yeni bir projeye başlarken kullanabileceğiniz; projenizin görselliği, konsepti ve bütünü için temel bir köşe taşıdır.
  • Takım içinde bireylerin sağlıklı iletişim içinde olmasını, iş birliği yapmasını sağlar; müşterinin isteğine göre ortak bir yol belirlenmesinde rol oynar.
  • Projenin ana taslağının görsel bir şekilde görülebilmesi konular arasındaki bağlantıları daha iyi kavramanızı sağlar.
  • Pratikliği ile projeyi kolayca planlamaya ve yönetmeye yardımcı olur.
  • Yaptığınız projeler hakkında bilgi almak isteyen öğretmen, yönetici veya takım arkadaşınız için kanvas üzerinden projeyi gözlemlemek, olayı kavramak ve geri bildirim vermek daha kolay olacaktır.
  • Ayrıca sanal organizasyonda bulunuyorsanız ve beraber toplanıp bir panoyu doldurmanız mümkün değilse bile online olarak projenizi tamamlayabileceğiniz birçok site mevcut.

İnternette Project Canvas şeklinde arattığınızda onlarca kanvas taslağı çıkıyor. Genellikle bir kanvasta bulunan bölümler nelermiş bakalım.

Katılımcılar: Projeyi yürütecek isimler burada yer alır. Ana katılımcılar, sponsorlar gibi alt başlıklara ayrılabilir.

Kapsam: Proje ne hakkında, projenin alt başlıkları gibi bilgiler burada yer alır.

Hedefler: Proje süresince yapılması hedeflenen görevler, araştırılacak konular, kısaca projenin yön haritası denilebilir.

Malzeme, ekipman ve zaman: Proje yürütülürken kullanılacak malzeme listesi, projeyi tamamlamak için gereken süre buraya not edilir.

Geri Bildirimler: Projeyi inceleyen ve geri bildirimi olanlar fikirleriniz buraya post-it ile yapıştırırlar.

Amaç: Bu projenin yapılmaktaki amacı nedir? sorusunun cevaplandığı kısımdır.

İstekler: Müşterinin -eğer okul için yapıyorsanız- öğretmeninizin proje kriterleri ve istekleri burada yer kalır.

Kaynaklar: Araştırma boyunca kullanılan web siteleri, kitaplar, videolar gibi her türlü kaynağın listelendiği kısımdır.

Aktiviteler: Tamamlanmış veya yürütülmekte olan çalışmalar burada tutulur.

Riskler: Gerçekleşmesi muhtemel olumsuzluklar not edilir.

Oldukça kullanışlı olan bu uygulamayı umarım projelerinizde kullanır ve faydasını görürsünüz.