Renault – Nissan CEO’sundan Başarının 10 Kuralı

 

Merhabalar herkese yeniden ben,

 Araştırmalar sürekli yeni şeyler keşfetmemi yeni dünyalar görmemi sağlıyor. Renault da çalışırken ortak sayfasında Carlos Ghosn’un resmini görüp de bir kere açıp okumadım ne diyor Carlos diye. Öncelikle yazımın kaynağı olan Evan Carmicheal‘ e teşekkür etmek istiyorum. Emeklerinden ötürü  tebrik ederim. Evan’ın çalışmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Carlos Ghosn’dan bahsetmek gerekirse:

İki üniversiteden mühendislik öğretim programını bitirmiştir. 18 yılını Michelin’de Dünyanın en büyük tekerlek yapımcısı firmadan harcamıştır.30 yaşındayken Michelin’in COO’su olmuştur. 1996′ da Renault’ın  yönetim kurulu başkanı olmuştur. Radical bir kararla Renault’da, 1997’de kâr’a çıkarmıştır. Japon Otomobil üreticilerini yönlendiren 4. japon olmayan kişi olmuştur. Seri pazara sıfır emisyonlu araçları sokmuştur. 1999’da Nissan’ı ekonomik sıkıntılarından döndürmüştür. Bu yüzden ‘Mr. Fix it’ lakabını almıştır.

       Hadi  Carlos Ghosn’un Başarı için 10 tavsiyesine bakalım:

 • Küçük adamları dinleme !

Senin işinle ilgilenmeyen rakiplerin hep taşlarlar. Seni eleştirebilmesi için bir yetkinliğe ulaşması gerekiyor. Herkes konuşur bazıları yapar. O ne bilir ki ? Onun ürettiği bir araba var mı ? Seni eleştirmek için ne var elinde. Yenilikçi bir araba mı ürettin ? Ben neden farketmedim? O yüzden önemseme onları. Önüne bak.

“Don’t listen to little man”

 • Disiplinli ol!

Az disiplin ile az şeyler yapabilirsin. Çok disiplinle çok şey yapabilirsin. Örnek vermek gerekirse sürekli bir ülkeden diğer ülkeye uçup duruyorsun. Kimse 14 saatlik yolculuktan gelmeni önemsemiyor. Jet lag da olup olmaman kimsenin umurunda değil.Oraya geliş amacın o iş için hazır olmanı bekliyor.

“Have a discipline”

 • Gözde ürünler yarat

Hit para kazanmaktır. İnsanların alabileceği sıradan arabalar üretmek hit olmamalı. İnovatif yaklaşmak lazım.

“Create hit product”   
 • Risk Al!

Uzun dönemli planlar yaparken sonucunu bilemezsin her şeyi planlayamazsın. Eğer bilebiliyorsan, içine kapanıksın demektir.İnovatiklikten uzak yenilikten uzak bir yerlere gelemezsin. 

“Take Risk”

 • Çok Plan Yapma!

Esnek olun .Eğer çok fazla planlarsanız gelen fırsatları göremezsin. Olmaz plana sadık kalmalıyım mantığında giderseniz. Bu işe odaklanamazsınız. Bir çok büyük fırsatı kaçırırsınız. 

“Dont plan too much”

 • Nasıl Yöneteceğini Bil!

Carlos %5 strateji %95 yönetim demiştir. Eğer kuzeye bir fabrika kuruyorsan ve oraya dokunmuyor isen, oraya gitmiyor isen ,yönetemezsin. Köşe taşlarını belirlemez isen, planlamazsan,oraya gitmez ve  haritalama yapmaz isen bir yerde o fabrikada sıkıntılar baş gösterecektir.  İstediğin kadar planla, bir yerde patlak verecektir. 

“Know how to execute”

 •  Farklılıklardan ders çıkar!

Hepimiz aynı eğitimi almışız.Aynı know how’a sahip insanlarız. Böyle bir ortamda çalışmak çok rahat gelir ama yeni hiç bir şey katmaz sana. Senden farklı knowhow’a sahip ve farklı yöntemlerle çalışan birilerinden çok şey öğrenirsin. Farklı insanlar zenginliktir fakat farklılığın yönetilmesi gerekiyor.

“Learn from diversity”
 • Bilinmek için çalışmayın!

Kendiniz için çalışın. İleri de bir adam bir karar verecek ve her ne kadar bu bir takım işi dese de o kararı bir kişi verecek. Kendi analizlerinizi, kendi yorumlarınızı oluşturun. İleride birileri ” çalışmıyor bu fikir şöyle de böyle de”. Seni bombardımana tutacaklar. O zaman kararınızı taşıyacak olan sizsiniz ve tek başınasınız.

“Dont work for recognition”   

 • Doğru kararlar verin

Zaman zaman hızlı kararlar verirsiniz. Asıl amaca ulaşmak için aldığınız kararlar , asıl amaca etki ederler ve çok önemlidir. Amacınız bir şeyleri değiştirmektir. Bunun hangi zaman aralığında olduğunu belirlemen gerekmektedir.

“Make the right decision” 

 • Kararlı ol

Riskli kararlar alıyorsun ve bu kararında istikrarlı olmazsan ben işimi sana güvenle teslim edemem. Sen kararlı olursan karşındaki de sana o kadar güvenir. 

 • Bonus 

Liderler sana ne yapmaman gerektiğini öğretirler. Beni şok eden şeyler yapan, bana ilham olan liderler de oldu.Sıkıcı liderden neden sıkıcı olduğunu inceleme fırsatın olur.Sen öyle olmamak için çabalarsın.

Best Regards Evan Carmicheal to his works;