Sanal Asistan Nedir?

Sanal asistan kelimesini geçenlerde katıldığım bir seminerde duydum ilk defa ve merak edip araştırdım. Bakalım neymiş sanal asistan…

Sanal ofis asistanı olarak da bilinen sanal asistan, genellikle serbest meslek sahibi olup, asistanlık yaptıkları kişilere teknik, idari veya yaratıcı hizmetler sunar. Evlerinden veya ofislerinden çalışırlar. Asistanlığını yaptığı kişinin veya şirketin, (o kişiye veya şirkete bağlı olarak) e-posta şifrelerine, sosyal medya hesaplarına ve benzeri hesaplara yetki izni vardır ve bunların kontrollerinden sorumludur.

Gün içinde yapmaları gereken birçok görev vardır fakat istedikleri yerden esnek zaman dilimlerinde bu görevlerini gerçekleştirebilirler.

Sanal asistanın 1 günü genelde nasıl geçer?

Maillerin Kontrolü: Acil dönülmesi gereken mailleri, asiste ettiği kişiye bildirir. Hazır bir metinle cevap verilebilecek maillere geri dönüş yapar.

Sosyal Medya: Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla, asistanların görevlerine bir yenisi eklendi diyebiliriz. Gün içinde gelen direkt mesajlara dönüş yapar. Sosyal medya hesaplarıyla ilgilenir, paylaşımları kontrol eder.

Planlama: Asiste ettiği bireyin gününü, zamanını ve işlerini planlayarak, organize olmasına yardımcı olur.

Rezervasyon: Alınacak rezervasyonları halleder.

Bilgilendirme: İletilmesi gereken bir durum veya haber olduğunda bireyi bilgilendirir. Sanal asistan olduğundan tabi ki de bunu internet üzerinden veya arayarak yapar.

Telefon Görüşmeleri: Görüşülecek kişileri arar notlar alır ve bilgilendirme yapar.

Aslında sanal asistan, bildiğimiz ofis asistanının yaptığı görevlerin hemen hemen hepsini yapmaktadır, tek farkı ise bu yaptıklarını uzaktan, internet ve teknoloji yardımıyla yapıyor olması.

Evden dışarı çıkması pek mümkün olmayan fakat çalışmak isteyenler için birebir bir iş diyebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle meslekler sürekli değişiyor, yenileniyor. Kim bilir belki de önümüzdeki yıllarda asistanın yerini tamamen sanal asistan alacak.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…