Günümüz dünyasında insanlar, eskiye nazaran daha pratik ve kolay yollardan işlerini yürütebiliyorlar. Teknoloji gelişerek günlük yaşamımızı kolaylaştırdı, üstelik bu değişim iş yaşantımıza da dokundu. Bugün o değişimin bir ürünü olan ve geleneksel iş modelinin ötesinde; altyapısının İnternet, mailler, veri tabanı, networkler etrafında inşa edildiği sanal organizasyon kavramını inceleyeceğiz.

Genel olarak bir tanım yapacak olursak, her gün bir araya geldikleri bir ofis olmaksızın, İnternet üstünden iletişimlerini sağlayan, bilgi ve uzmanlık temeline bağlı olarak işlerini yürüten topluluklara sanal organizasyonlar denir. Bu organizasyonlarda; insan, varlık ve fikri birleştirmek için ağlar kullanılır.

Zamanın herkes için büyük önem arz ettiği bu devirde, faaliyetler son teknolojiler kullanılarak hızlı bir şekilde yapılır, zaman verimli kullanılır. Çalışanlar kendi isteklerine göre gün içinde hangi zaman diliminde çalışmak isterlerse o zaman çalışırlar. Böylelikle yaptıkları işten alınan verim de artmış olur.

Bilgisayar olanakları ile sürekli haberleşme içinde olduklarından müşteri taleplerine geri dönüşleri hızlı ve başarılıdır. Çalışmalar bilgi teknolojileri üzerinden ilerler, bu nedenle ekip üyelerinin teknik bilgileri yüksektir. Bununla beraber iletişim ve veri paylaşımı İnternet aracılığıyla gerçekleştiğinden bağlantılarda sıkıntı yaşadıklarında işlerde aksaklıklar meydana gelebilir.

Bu tür oluşumlarda çalışanların ortak bir hedefi vardır, her ne kadar birbirlerine kilometrelerce uzaklıkta olsalar da aralarında onları bir arada tutan, birbirlerine olan güven vardır. Bireyler arası iletişim önemlidir, bireylerin uyum yetenekleri yüksektir. Aralarındaki fikir paylaşımı güçlüdür ve takım çalışmasına yatkındırlar.

Sanal organizasyonlarda hiyerarşik yönetim yerine liderliği paylaşan, yatay bir yönetim hakimdir. Çalışanların kademesi değil işindeki uzmanlığı önemlidir. Bireyler çeşitli projelerde yer alabilirler. Yetenekler paylaşılır ve herkes kendi en iyi yaptığı işle ekibe katkıda bulunur.

Müşteriler teknolojiyi kabul ettikleri ölçüde sanal organizasyonlarla olan ilişkilerini geliştirebilirler.

Zaman, mekan ve yapısal sınırlandırmaları teknoloji ile aşan sanal organizasyonlar finansal açıdan da verimlilik sağlar. Örneğin ofisin kirası, faturalar, çalışanların ofise ulaşım masrafı gibi harcamalar ortadan kalkar.

Son olarak da benim üyesi olduğum bir sanal organizasyon olan Industryolog Akademi için bir şeyler karalamak isterim. Sanal organizasyonlar denilince akla belki soğuk bir ortam gelebilir ama hiç de öyle olmadığını gördüm. Bu yazılanların çoğunu hepimiz olumlu olumsuz yaşadık. Aramızda mesafeler de olsa ortak hedeflerimizle birbirimize bağlandık, iş arkadaşlığından çok ötede gönül dostu olduk.

Ekip arkadaşlarıma not: Sizleri seviyorum❤

 

İyi veya kötü geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.