SAP Danışmanlığı Nedir?

Herkese Merhaba,

Bu yazımda SAP Danışmanlığı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Keyifli okumalar dilerim.

SAP programını önceki yazımda ne olduğunu açıklamıştım. SAP’nin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte yeni bir iş dalı ortaya çıktı. Bu iş dalı SAP Danışmanlığıdır. SAP ülkemize 2001 yılında açtığı ofisiyle giriş yapmıştır. Türkiye’de yaklaşık 2000 tane danışman vardır.

SAP Danışmanı Nedir?

SAP programını satın alan şirketler bu programın gerekliliklerini harfiyen yerine getirmek isterler. Programın işleyişini tam anlamıyla bilmediklerinden bu noktada danışmanlara ihtiyaç duyarlar. Şirketlere programın entegresinin sağlıklı bir şekilde olmasını sağlamak danışmanların görevleri arasındadır. Ayrıca şirketlerle bu süreçte hep iç içe olup şirket süreçlerini anlamak ve analiz etmek, uyarlamada ortaya çıkan eksik veya hatalı kısımları tespit edip çözülmesini sağlamak, şirketlerin bu programı kendi iş süreçlerine uygun ve etkin kullanmasını sağlamak,  SAP’nin mevcut modülleri dışında özel bir iş süreci varsa onları özümseyip geliştirmelerinin yapılmasını sağlamak, şirket çalışanlarına eğitimler vermek ve gerekli projelerde şirkete destek vermek danışmanların yapması gereken görevlerindendir.

Önceki yazımda SAP içindeki modüllerden bahsetmiştim. SAP danışmanları bu modüllere göre ayrılmaktadır. Her danışman kendi modülünde uzmanlaşıyor ve o modülün danışmanlığını yapıyor. Örneğin SAP SD (Satış Dağıtım) modülü danışmanı için SD Danışmanı, FI (Finansal Muhasebe) modülü için FI Danışmanı gibi.

Danışmanlar kendi içinde bilgi düzeylerine göre 3 sınıfa ayrılıyorlar. Danışmanlığa yeni başlamış olanlar Junior Danışman, belli bir bilgi birikimi olan ve kendi başına danışmanlık yapabilecek olanlar Medium Danışman,  son olarak bir konuda uzmanlaşan ve bir grubu yönetebilecek seviyede olanlar ise senior olarak sınıflandırılır.

SAP gerçekten çok geniş bir programdır. İçine girince yapabileceğin bir sürü şey varmış ve sınırsızmış gibi geliyor. Ayrıca müşterilerle iç içe olan, kıyafet, saç, sakal gibi konularda rahat olunan bir meslektir.

Bu meslek dalını açıklamışken maaş durumuna değinmeden olmaz tabii ki. Bu sektörde başlangıçta az miktarlarda işe başlanır. Kişisel gelişiminle orantılı olarak 3-4 sene içinde alınan maaş en az iki yada 3 kat artmaktadır. Maaş konusunda ivmesi oldukça büyüktür ama bu ivmeyi yakalamak çok çalışmaktan ve kendini geliştirmekten geçer.

 

Bu yazımda fazla bilinmeyen meslek dalı olan SAP Danışmanlığından bahsettim. Merak edenlerin daha ayrıntılı araştırmalarını tavsiye ediyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.