SAP’ye Geçtim Sürecim Yavaşladı!!

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba herkese,

Mezuniyet öncesi ders konuları odaklı yazılardan sonra biraz deneyim kokulu yazıyla geliyorum karşınıza, bundan sonra hem ders hem deneyim harmanlı yazılarla buradayım. ERP sürecini kısa sürede canlı hayata almış bir firmada karşılaşılan sorunları konuşacağız.

ERP (Enterprise requirement planning)  nedir?

Türkçe anlamı kurumsal kaynak planlama olarak geçmektedir. Kurumsal bir firmadaki tüm süreçleri, kaynakları, iş gücünü, maliyetlerini takip edebileceğiniz bir alt yapısı olan sistemlere verilen genel addır.

SAP nedir? (System, Analysis and Product)

SAP, bir kurumsal kaynak planlama programıdır. Alman yapımı olan program, dünyada kendini ispatlamış bir yazılımdır. Türkiye’de de tercih sebebidir.

SAP süreci

Yazının asıl amacına gelelim. ERP’ye geçiş sürecini temel olarak 2’ye ayırdığımızda önce kurgu süreci sonra canlıya geçiş olarak ayırabiliriz.  Bu sürecin en önemli kısmı kurgulama aşamasıdır. Bu aşamada iş süreçlerinin hepsini iyi  ve eksiksiz kurgulaman gerekli. İş hayatında karşılaşacağın, kullanacağın her detay, her bir süreç doğru planlanmalı veyahut  SAP’deki standart ekranlara göre süreçlerini yeniden tasarlamalısın. Bu kurgu aşaması tasarlandıktan sonra canlıya geçmeden önce iyi bir test aşamasından geçmelidir. Sonrası firman için bir facia olabilir. Olağan sürecini daha da yavaşlatabilirsiniz. Durma noktasına varman olası bir sonuçtur. Basit bir örnekle durumu anlatalım.  Sevkiyat sürecinde önceden kullanmaya alıştığınız bir programla uzun süre çalıştınız.  Hızlı bir tasarım sürecinden sonra hızlıca canlıya aldınız projeyi. Senelerdir alıştığınız program yerine başka bir programa geçtiniz. Çalışanlarınız eski alışkanlıkları ile çalışmaya devam etmek isteyeceklerdir ve her takıldığı noktada programı kötüleyeceklerdir.

Standartlaşmaya karşı direnç

Firmalar, insanlar her zaman değişim isterler fakat değişime her zaman direnç gösterirler. Yukarıda verdiğim örnekte de olduğu gibi hem sürecinizi yavaşlatır hem de çalışanlarınızı demoralize eder. Standartlaşma çalışana baskı yapar; bunu böyle yapmalısın diye, çalışan ben bunu bildiğim yöntemle yaparım seni de bana uydururum diyerek birbirine direnç gösterir. SAP’de doğru yönetilmesi gereken süreçlerden biri de bu süreçtir. Bu süreci aşmanın en güzel yolu mavisinden beyazına kadar herkesi bir eğitim sürecinden geçirmektir.

Özetleyecek olursak ilk kurgu sürecini doğru ve yeterli yönetememek, çalışanların değişen sürece olan direnci, yeni süreçle ilgili eğitimsizlik süreçleriniz durma noktasına kadar götürür.