SCRUM Yöntemi Nedir?

Merhabalar,

 Daha önce SCRUM yöntemini duydunuz mu? Nasıl ortaya çıkmıştır? Nerelerde kullanabiliriz? SCRUM yönteminin adımları nelerdir? Bu yazımda bu soruların cevaplarından bahsedeceğim.

SCRUM; 20 yıl önce yazılım endüstrisinde daha hızlı, daha güvenilir, daha etkili projeler oluşturmak için Ken Schwaber ile Jeff Sutherland tarafından geliştirilen bir yöntemdir. O zamanlar yazılım projeleri geliştirilirken Şelale (Waterfall ) Metodu kullanılıyordu. Bu metot proje sürecinin çok yavaş bir şekilde ilerlemesine neden oluyordu. Süreçlerde aylar hatta yıllar süren gecikmeler meydana gelmekteydi. Yapılan planlar gerçeği yansıtmıyordu. Planların gerisinde kalınıyor ve bütçe aşımı meydana geliyordu. Bu aksaklıkların ve hataların üstesinden gelmek için bu yöntem geliştirilmiştir.

SCRUM aslında rugby spor dalında kullanılan bir terimdir. Bir takımın birlikte hareket ederek topu sahanın diğer ucuna götürmesi yöntemine verilen isimdir. Yani bize ekip olarak birlikte ve gerçekçi bir şekilde hareket edersek başarabileceğimiz anlamını veriyor.  

SCRUM yöntemi Google, Amazon, Salesforce.com gibi büyük şirketlerde kullanıldığı gibi adını bilmediğimiz küçük şirketlerde, girişimlerde de kullanılmıştır. Bu yöntem sadece yazılım endüstrisinde kullanılmamış. Araba üretiminde, düğün planlanmasında, inşaat sektöründe, eğitimde ve daha birçok alanda kullanılmıştır.

SCRUM Tahtası

Şimdi sırasıyla SCRUM yönteminin adımlarına göz atalım.

1. Bir Ürün Sahibi Seçmek: Ürün sahibi yapacağımız projeyle ilgili bilgi ve vizyona sahip kişidir. Projede neyin yapılabileceğini neyin yapılamayacağının farkında olan kişidir.

2. Bir Ekip Seçmek: Kişi sayısı 3 ile 9 arasında olan küçük bir ekip olmalı. Yapacağımız işi gerçekten yapabilecek kişiler kimler olmalı? Ekibin ürün sahibinin vizyonunu hayata geçirebilmek için gerekli yeteneklere sahip kişilere ihtiyaç duyarız. Bu çerçeve etrafında ekip oluşturulur.

3. Bir SCRUM Ustası Seçmek: SCRUM ustası ekibe SCRUM konusunda öncelik edecek kişidir. Ekibi yavaşlatan veya projeyi aksamasına yol açanları elemeye yardımcı olacak kişidir.

4. Bir Ürün İş Listesi Yapmak ve Önceliklendirmek: Vizyonu hayata geçirmek için yapılması gereken tüm her şeyin listesidir. Ürün için bir yol haritasıdır. Belirlenen öncelik sıralamasına göre ekip tarafından tamamlanmış her şeyin bir görünümüdür. Bir adet ürün listesi bulunmaktadır. Ürün sahibinin listeden yola çıkarak bir önceliklendirme yapması gerekir. Listedekilerin yapılabilecek ve insanların isteklerini karşılıyor olmasından emin olmamız gerekiyor.   

5. Ürün İş Listesini İyileştirmek: Ekip üyeleri iş listesindeki görevleri gerçekten yapıp yapamayacağını görmelidir. Görevleri tamamlamak için yeterli bilgi ve zaman mevcut mu? Görevleri tahmin ederken saat cinsinden tahmin etmek bizi yanıltabilir. Göreceli olarak tahmin etmemiz daha sağlıklı olacaktır. Fibonacci (1,2,3,5,8,13,…) serisini kullanabiliriz. Örneğin; ekip üyelerinin elinde üzerinde Fibonacci dizindeki sayılar olan desteler vardır. Tahmin edilecek göreve göre herkes gerekli çaba miktarını düşünerek ortaya bir sayı atar. Herkes kartlarını açar ve sayıların ortalaması alarak zamanı belirleriz.

6. Sprint Planlama: Sprint’ler ‘zaman sınırları’ diye adlandırılan, kısa zaman çalışıp daha sonra nerede olduğumuzu görmek için duracağımız aralığa verilen isimdir. Ekip, SCRUM ustası ve Ürün Sahibi Sprint’i planlamak için bir araya gelir. Sprint’ler bir aydan daha kısa süreye sahip olan sabit bir zaman aralığıdır. Genellikle iki haftalık Sprint’ler kullanılmaktadır.

7. İşi Görünür Kılmak: Bu adım için SCRUM Tahtası hazırlarız. Yapılacaklar, Devam edenler, Tamamlananlar olarak üç sütunlu bir tahta hazırlayabiliriz. İlerledikçe tahta üzerinde düzenlemeler yaparız.

8. Günlük SCRUM: Her gün aynı saatte ekip ve SCRUM ustası bir araya gelir 15 dakikalık toplantılar yapar.  Herkes şu 3 soruyu cevaplar:

  • Sprint’i tamamlamak için dün ne yaptın?
  • Sprint’i tamamlanması için bugün ne yapacaksın?
  • Sprint hedefine ulaşmanızı engelleyen bir engel var mı?

9. Sprint’in Gözden Geçirilmesi ve Demosu: Ekibin neleri tamamladığını gösteren toplantıdır. Herkes bu toplantıya katılabilir. Ürün bitmemiş olabilir ama ürünün bir özelliği tamamlanmış olması gerekir.

10. Sprint Geçmişine Bakış: Ekip olarak en son Sprint’te neleri tamamladıklarına bakılır. Nelerin yolunda gittiğini, nelerin daha iyi olabileceğini ve bir sonraki Sprint’te yapılacaklar düşünülür.

11. Ekibin gelişimleri ve engeller karşısındaki tecrübeleri dikkate alınarak bir sonraki Sprint döngüsüne geçilir.

Hoşça kalın, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.