Sektörün Gereklilikleri: APQP ve PPAP

Merhaba,

İşletmelerin çalışma pozisyonlarından kalite alanına ilgi duyup bir de sektörümüz otomotiv olursa yetkinlik kazanmamız gereken bazı kavramlar karşımıza çıkıyor. Bu yazımda iki kavramdan bahsedeceğim. APQP ve PPAP. Öncelikle APQP ‘den başlayalım.

APQP açılımına bakarsak Advanced Product Quality Planning kelimelerine karşılık gelip Türkçe de ‘İleri Ürün Kalite Planlaması‘ anlamına gelmektedir. Otomotiv sektörüne yönelik üretimin nasıl gerçekleştirileceği, hangi şartların kullanılacağı, üretirken gerekli olan malzeme, makine, insan, para ve metotları belirleyip, müşterilere en kısa zamanda ve düşük fiyatta hizmet sunmayı sağlayabilecek bir sistem oluşturmayı amaçlar. Bu akış ürün tasarımı müşteride yapılırsa geçerli olmaktadır. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak önem taşımaktadır. 

Başlangıçta müşteriden ürün talebi gelir. Bu adımdan itibaren APQP devreye girer ve seri üretim onayı alınıncaya kadar devam eder. Gelen ürün için birçok parametre göz önünde bulundurulur. Teknik resim, şartname, teklif,  opsiyonel olarak numune resmi taleple gelir. Gerekli değerlendirmeler şirkette yapılarak kaliteli, şartlara uygun, ürün üretim sürecine verilmeye hazır hale getirilir.

Diğer önemli kavramımız PPAP ise Production Part Approval Process kelimelerinden oluşup ‘Üretim Parçası Onay Prosesi‘ anlamına gelmektedir. Burada müşteri imalatçının üreteceği ürünün her yönüyle istenen özelliklere uyduğunu ve imalat şartlarında bunu sağlayıp istenen adette dönüş sağlanılacağını garanti etmek ister. PPAP müşterinin kontrol listesi anlamına gelmektedir. 

Müşteriden gelen yeni parça talebinin teknik datasının oluşturulması, üretim planlamasının yapılması ve tüm adımların müşteriye sunum olarak iletilmesini esas alır. Bu sayede müşteri üretilecek ürünün imalatçı tarafından kavrandığını anlar. Ürünün beklenen nitelikte olacağı daha prosese girmeden anlaşılmış olur. Kapsama alanı ürünün aktif olmaya başladığı süreden itibaren bir yıldır. Bu süre herhangi bir problemle karşılaşılırsa, müşteri şikayetleri olursa, servis iadesi durumları oluşursa diye geri dönüş sağlayabilme adına belirlenmiştir. Bazı durumlarda bu süre müşteri isteğine göre değişebilir. 

Üretilecek yeni ürün dışında parçada gerçekleşen hataların düzeltilmesi, prosesteki değişiklik, belirlenen şekilde üretimin zor olacağına istinaden parçada mümkün değişiklikler yapılıp bu durum müşteriye sunulur. Eğer müşteriden onay gelirse üretim sürecine başlanılabilir. Bu durum müşteri mühendislik onayı olarak ifade edilmektedir. Bu gibi müşteriyle iletişim halinde olup sunum yapılan durumlar meydana gelmektedir.

Tüm bu adımları göz önünde bulundurursak temelinde müşteri memnuniyetini sağlayıp, kaliteli, beklenen özellikte ürün ortaya konulabileceğinin garantisi verilmiş olur. Çünkü otomotiv sanayisi belirli riskleri içinde bulunduran bir sektördür. En ufak hata insan canıyla ödeneceği için her türlü risk ve teknik açıdan özellikler değerlendirilip en uygun üretim sağlanmak zorundadır. Bu yüzden kavramlar alanda büyük önem taşımaktadır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, bilgiyle kalın.