Siber Saldırı

Herkese merhaba,

İçinde bulunduğumuz yüzyılda teknoloji her geçen gün hızla gelişiyor. Gelişim denince çoğumuzun aklına bilişim teknolojileri ve yazılım gelecektir. Bu yönde gelişen teknoloji güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bugün sizlere geçmişte ve günümüzde hala sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri olan siber saldırıdan bahsedeceğim. SİBER SALDIRI

Siber saldırı nedir?

Hacker adı verilen kullanıcıların ve kullanıcı grupların  bilgisayarlara, internet sitelerine, devlet kurumlarına, polis veya şahsi birimlere zarar vermek amacı ile yaptıkları saldırıya ‘Siber Saldırı’ denir.

Hackerlar üçe ayrılıyor.

1.Dijital güvenliği arttırmak için çalışan iyi niyetli hackerlara ‘white-hat’ deniyor. Bu hackerlar karşısındakine zarar vermek için değil, zarara uğrayacak durumda olan savunmasız boşlukları kapatmak için çalışırlar ve çalışmalarını genellikle bir kurum için yaparlar.

2.Bu gibi işlere sadece eğlence gözüyle bakan hackerlara ‘gray-hat’ deniyor. Gray-hat hackerlar izinsiz girdikleri sistemlerde bilgileri herhangi bir amaçla kullanmazlar. Hatta mümkünse açıkları kapamaya çalışırlar.

3.Asıl konumuz olan ise ‘black-hat’ olarak bilinen hackerlar, yani kişileri ve devletleri tehdit edecek gücü elinde

barındıranlar oluyor.

                            

Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Siber saldırıların birden çok yöntemi vardır. Solucanlar, trojenler, virüs indirmesi için kullanılan sahte mailler gibi birden çok yöntemle her gün yüzbinlerce saldırı gerçekleşiyor. Bunları iki şekilde genellemek gerekirse: biri şifre ve web sitelerini ele geçirmek, virüslü maillerle ve mesajlarla elektronik saldırıda bulunmak diğeri ise tamamen kişiyi veya kişileri aşağılamak ve küçük düşürmeyi amaçlayarak psikolojik baskılar da olabilir.

Siber saldırıların tehlikesini sayılarda da  görmek mümkün. Veriler bize sadece Türkiye’de dakika da 3, saatte 21, günde 516 siber saldırı gerçekleştiğini söylüyor. Bu sayılar da siber saldırının ne kadar yaygın ve gittikçe tehlikeli hale geldiğini ispatlıyor. Aslında sadece Türkiye değil benzer rakamlarla tüm dünya bu tehlikeyle karşı karşıya. Çoğu ülkeyi aynı anda etkisi altında bırakan ‘Mantık Bombası’  bu duruma çok iyi bir örnek.

Mantık Bombası

1982 yılında soğuk savaş hala sürmektedir. CIA için  bilgisayar teknoloji  giderek daha önemli bir  yöntem haline gelmeye başladığı sıralarda  ABD, savaşın gidişatı açısından  büyük bir hamle yapar. Füze, bomba veya herhangi bir patlayıcı kullanmadan Sibirya gaz boru hattını patlatmayı başarır. Kullanılan yöntem ise  ’Mantık Bombası’ olarak biliniyor. Bu yöntemin amacı bilgisayar sistemine bir kod eklenip sistemi incelen bilgisayarın kafasını karıştırmaktır.

Bir diğer ilginç saldırı da Alman Sven Jaschan’ın  2004’te internet üzerine yaydığı virüs sayesinde tüm dünyada milyonlarca bilgisayara ulaşan ve Delta Air Lanes’a ait bilgisayarları tamamen devre dışı bırakan büyük çapta bir saldırıdır. Netsky ve Sasser solucanlarının yaratıcısı olarak da bilinen 18 yaşındaki Sven Jaschan  3 ay sonra yakalanmış ve verdiği zararın tahmini olarak 5 milyon dolara ulaştığı saptanmıştır.

Belki bu ve buna benzer olaylar bizi etkilemedi ama artık etkiliyor. Nasıl etkilediğini kısaca açıklayayım. Sosyal medya yaygınlaşmaya başlayınca normalde yasak olan ama 13 yaşından küçük çocukların bile sosyal medya kullandığı düşünülürse siber zorbalık diye yeni bir kavram doğmuş oluyor.

 

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık, son günlerde sosyal medya da sıkça  gördüğümüz farkındalık yaratmak istenen konulardan biri. Bu duruma genelde ünlü kişilerin maruz kaldığını düşünüyoruz fakat işin perde arkasında çocuklar başta olmak üzere sosyal medya kullanan her yaştan insanın karşılaşabileceği bir problem var .Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz. Siber zorbalık kasıtlı olarak yapılan saldırgan davranışlardır. Saldırganlık kelimesini açacak olursak  hakaret , alay etme ve dalga geçme gibi  davranış bozuklukları diyebiliriz. Son olarak özellikle çocukları bu gibi psikolojik baskılardan uzak tutmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Bugün sizlere siber saldırıyı ve nasıl yapıldığını genel olarak örneklerle açıklamaya çalıştım. Ben teknolojinin bir amaç olmasından çok, güzel yarınlar ve sürekli gelişim için araç olarak kullanılmasından yanayım.

Okuduğunuz için teşekkürler 🙂