SolidWorks-3 Boyutlu Katı Cisimden Teknik Resim Oluşturma

Hepinize merhaba SolidWorks kullanıcıları. Bu yazımda 3 boyutlu katı bir cismin teknik resminin nasıl oluşturulacağından bahsettim. 

Öncelikle daha önceden çizmiş olduğum bir jant modelini açtım.

Jantın teknik resmini oluşturmak için sol üst menüden dosya, ardından parçadan teknik resim oluştur seçeneğini seçiyorum.

Karşıma boş bir taslak teknik resim kağıdı çıkıyor. Üzerini dilediğim gibi doldurabilirim. Ben genelde kağıt boyutu olarak A3’ü tercih ediyorum. 

Sağ alt köşede teknik resim okuyucusuna yardımcı olacak bilgilerin yer aldığı bir tablo görüyoruz. Bu antettir. Dosyanızı en başta hangi isimle kaydettiyseniz antette de o ismi göreceksiniz. Ben arkadaşımın adıyla kaydetmişim. Şimdi onu değiştirelim. Soldaki menüden çalışma sayfası biçimini seçerek düzenleme yapabilirim. 

İstediğiniz biçimde isim verebilirsiniz. Ben kendi adımı aşağıdaki görselde gördüğünüz detayda biçimlendirdim. 

Daha sonra kağıdımıza hangi boyutları istiyorsak onlar yerleştirelim. Sol köşede gördüğünüz görünüm yerleşiminden standart 3’lü görünümü seçerek devam ediyorum ben. Aşağıdaki görüntüyü elde ettim. Cisme sol yandan, üstten ve önden bakmış olduk.

Yine sol üstten detaylandırma ve akıllı ölçümlendirmeyi seçiyorum. Teknik resim hakkında gerekli tüm ölçüleri verdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Teknik resmi okuyan kişinin bu teknik resimden yola çıkarak parçayı çizebilmesi için gerekli tüm detaylandırmaları vermelisiniz. 

Ölçümlendirme yapabilmek için nerenin ölçüsünü belirtmek istiyorsanız o detaya tıklayıp ardından mouse yardımı ile ekranda beliren ölçüyü istediğiniz yere taşıyarak yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz silebilir veya düzenlemeler yapabilirsiniz. 

Eğer aynı ölçüden birden fazla varsa hepsini tek tek belirtip teknik resmi karmaşaya boğmak yerine o ölçüden kaç adet olduğunu soldaki menüde gözüktüğü gibi ölçünün yanına yazmanız daha doğru olacaktır. 

Teknik resimde ufak kalan detayları büyütüp anlaşılır hale getirmeniz mümkün. Bunun için görünüm yerleşiminden detay görünümü seçmelisiniz. 

Merkezini ve çapını belirleyebileceğiniz bir daire çizerek detaylandırmak istediğiniz bölgeyi işaretleyin. 

Oluşan detay görüntünün ölçeğini ayarlamak için soldaki menüden benim yaptığım işlemi uygulayabilirsiniz. Hatırlatalım payda büyüdükçe ölçek küçülür. 

Oluşturduğunuz detayın üzerinde yeni ölçeklendirmeleri yine önceki adımları izleyerek belirtebilirsiniz. 

 

3 boyutlu parçadan teknik resim oluşturma şimdilik bu kadardı. Hoşçakalın, bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Tüm sorularınız için mail adresim: mgok@industryolog.com