SolidWorks Ağaç Vidası Çizimi – 1 

Bu yazımda sizlere SolidWorks programında ağaç vidası nasıl çizilir onu anlatacağım. Görsellerle desteklediğim yazımdaki aşamaları adım adım uygularsanız siz de çizebilirsiniz. Pek çok mühendislik programında ‘Bilgisayar destekli teknik resim’ dersi bulunuyor ve bu derslerde genellikle SolidWorks programı kullanılıyor.
Bu yazıyı yazma amacıma da değinecek olursak, ben bu dersi alırken hiçbir kaynak bulamıyordum internette. Bazı videolar vardı ama takip edemiyordum. Sürekli durdurmak zorunda kalıyordum. Yabancı dildeydi veya açıklayıcı değillerdi. Tam olarak aradığım kaynak şu an benim yazmakta olduğum gibi bir şeydi. Umarım sizler için de faydalı olabilir.

Programı açtığımızda bizi böyle bir ekran karşılıyor. Bazılarınızda küçük bir ayar yapmanız için bir pencere açılabilir. Oradan MMGS’i seçerek devam ediniz. Sağdaki panelden yeni belgeyi seçerek başlıyoruz.

 

Karşımıza çıkan boş sayfada çizim yapabilmek için bir düzleme ihtiyacımız var. Bu yüzden sol taraftan ön düzlemi seçtikten sonra kalem işaretinin üzerine geliyoruz. Bu çizim demek, ona tıklıyoruz.

Çizimi seçtikten sonra üstte bazı şekiller beliriyor. Onlardan daireyi seçiyoruz.

Kırmızı okların kesişim noktası bizim düzlemimizin orijini demek. Dairenin merkezini de orijinden başlatıyoruz ve istediğimiz boyutlara ulaşıncaya kadar genişlettikten sonra bir kere tıkladığımızda çizgi belirginleşerek daire çizilmiş olacaktır.

Tam olarak sayısal bir veri girmek isterseniz sol tarafta gördüğünüz gibi merkezin koordinatlarını veya çemberin yarıçapını değiştirebilirsiniz. Ben 24 mmlik bir daire çizmek istiyorum.

Çizimden tamamen çıkmazsanız sayfada tıkladığınız herhangi bir boş yerde yeni bir daire çizmeye başlarsınız bu yüzden yeşil tike tıklayarak daire çizimini bitiriyoruz.

Bunların hepsini çizim menüsünden yapmıştık şimdi farklı bir şey yapacağız bu yüzden üst kısımdan unsurlar menüsüne geliyoruz. Oradan ekstrüzyon ile katı oluşturmaya tıklıyoruz. Şimdi hayal edin. Vidanın sivri bir ucu, silindirik bir gövdesi ve şapka misali bir kafası olur. Biz şu an gövdeyi yapıyoruz. Bu yüzden çizdiğimiz daireyi silindire çevireceğiz.

Sağ tarafta hesaplama bölümü çıkıyor yine. Oradan silindirin uzunluğunun ne kadar olmasını istediğinizi yazarak belirleyebilirsiniz. Ben 200mm uzunluğunda bir silindir istiyorum. Daha sonra tekrardan yeşil tike basmayı unutmayın.

Silindirimiz hazır. Şimdi sivri ucunu yapalım. Bunun için silindirin daire yüzlerinden orijin ile temasta bulunan yüzüne gelip burada bir çizim açıyoruz.

Yine yukarıdan daireyi seçip silindirimizin çapıyla eşit ölçülerde bir daire daha çiziyoruz. Turuncu rengi yakaladığınızda aynı ölçülerde olduğunu anlayabilirsiniz. Kenarda çıkan sayı da 24mm’lik olduğunu gösteriyor.

Oradan tekrar unsurlara gelip ekstrüzyon ile katı oluşturmayı seçiyoruz. Konik şeklini verebilmek için Draft’a tıklıyoruz. Draft şu yandaki yeşil şekil oluyor. Öncelikle uzunluğunu belirleyelim sivri ucun. Ben 70 mm olarak seçtim. Daha sonra derecesi ile oynayarak tam sivri olana kadar dereceyi arttırın. Benim ölçülerime göre çizdiyseniz bu 19 derece demek oluyor. Her işlemden sonra yeşil tike basınız.

Şimdi ise silindirin diğer tarafına geçin (çizimin yerini değiştirmek için farenizin tekerleğine basılı tutarak istediğiniz tarafın aksi yönünde çekin. Ayrıca tekerleği ileri yürüttüğünüzde şekle yaklaşır, geri yürüttüğünüzde ise uzaklaşırsınız.) ve tıkladıktan sonra unsurlar bölümünden referans geometrisine gelin. Burada çıkan seçeneklerden ise düzlemi seçin. Bunu yapmamızın sebebi en başta da söylediğimiz gibi çizim yapabilmek için bir düzleme ihtiyacımız olması.

Çıkan mavi tabaka artık sizin düzleminiz. Doğru yere düzlem açtığınızdan emin olduktan sonra yeşil tike tıklayın.

Daha sonra o düzlemde çizim yapmayı seçiyoruz ve yine aynı boyutlarda bir daire çiziyoruz. Turuncu rengi görebilirsiniz.

O çizdiğiniz daire seçili durumdayken unsurlara gelin ve eğrilere tıklayın. Oradan helis ya da spirali seçin. Bunu yapmamızın sebebi vidanın gövdesinde bulunan, sapladığı yüzeyi delebilme ve o yüzeye tutunmasını sağlayan sivri dişleri yapabilmek.

Verileri girebilmeniz için karşınıza böyle bir tablo çıkacak.

Açı olarak 4mm, devir olarak ise 50 deviri giriyorum ben. Bunun sebebi silindirimin uzunluğunun 200 mm olması. 4*50=200 ü veriyor. Siz eğer farklı ölçülerde çalıştıysanız helisinizin tüm silindiri sarabilecek ölçülere sahip olmasına dikkat ediniz. İşlemler bittikten sonra yeşil tiki unutmayın.

Şekle yakınlaşın ve helisin ucunu bulmaya çalışın. Küçük turuncu nokta helisin başlangıcı oluyor.

Onu yakaladığınız zaman orada bir düzlem açacağız. Az önce açıklamıştım düzlem açmayı. Unsurlardan referans geometrisi, oradan da düzlemi seçiyoruz. Bu aşama gerçekten önemli. Yanlış yerde düzlem açarsanız devamını getiremezseniz. Lütfen eklediğim görseller ile sizin çalışmanızın uyumlu olduğundan emin olarak ilerleyin.

Yandaki pembe bölüm için noktayı, mor kısım için ise silindirik yüzeyi ya da helisi seçin. Bu şekli görmeden devam etmeyin.

Daha sonra oluşturduğumuz yeni düzlemde çizime başlıyoruz.

Buraya kadar olan kısımda hep daireyi seçmiştik. Şimdi ise çokgeni seçiyoruz. Şu altıgen şekilde olanı.

Yine önceden olduğu gibi kırmızı noktaların kesişimi bizim orijinimiz. Çizeceğimiz çokgenin merkezini de orijinden başlatıyoruz. Paremetrelerden 4 yazan yer kaç köşeli bir şekil çizeceğinizi gösterir. X ve Y’ler ise merkezin koordinatlarıdır. Bunların sıfır olması gerekir.

Çiziminizin bir kenarına tıklayın ve parametrelerden ölçüsünü 2,5 mm olarak belirleyin.

Sağ üst köşedeki şeklin anlamı çizimden çık demek. Ona tıklamanız gerekiyor.

Yazının devamını SolidWorks Ağaç Vidası Çizimi – 2‘de bulabilirsiniz.