SolidWorks Ağaç Vidası Çizimi – 2

Merhaba. SolidWorks ile ağaç vidası çizimine bu yazımla devam ediyoruz. Yazının ilk kısmını okuduktan sonra bu yazıya geçmenizi tavsiye ederim.

Okumayanlar için ilk kısım: SolidWorks Ağaç Vidası Çizimi – 1

Unsurlardan “Kıvrımlı Kes” e tıklıyoruz.

Yandaki mavi kısım için çizdiğimiz dörtgeni, pembe kısım için ise helisi seçiyoruz. Pembe kısım neyin etrafında saracağımızı, mavi kısım ise hangi şekilde saracağımızı ifade ediyor. Doğru yaptıysanız bu görüntüyü elde etmiş olmanız lazım. Yeşil tike tıklayarak oluşacak şekli bir görelim.

Gördüğünüz gibi normal vidalarda olan o tırtıkları elde etmiş olduk. Şimdi tekrardan ön düzlemi seçiyoruz. Bu sefer sivri uca da aynı işlemi uygulayacağız ama biraz daha farklı. Ön düzlemde çizim diyerek devam edelim. Bunun sebebi benim çizime ilk başta ön düzlemde başlamış olmam. Eğer sağ düzlemde başlasaydım devam etmek için sağ düzlemi seçecektim.

 

 Tekrardan bir daire çiziyoruz. Ölçüleri bir öncekinden 2 mm daha fazla yaptım ben.

Çizdiğimiz daire seçili durumdayken unsurlara geliyoruz. Buradan eğrileri bulup helis ya da spirali seçiyoruz.

 Parametreleri görselde gördüğünüz gibi (devir:17.5 , açı:4 mm) seçiniz. Yeşil tike tıklayınca helisiniz oluşacak.

 Helisin başlangıç noktasını seçiyoruz. Şu küçük mavi nokta. O seçili iken unsurlardan referans geometrisini, oradan da düzlemi seçiyoruz. Böylece orada çizim yapabileceğimiz bir düzlem oluşmuş oldu.

 Bu görüntüyü elde etmeden devam etmeyiniz. Pembe kısımda nokta, mor kısımda ise helis seçili olacak.

 Düzlemde çizime girip çokgeni seçiyoruz. Parametrelerden ölçüsünü 4,5 mm seçiyoruz. Merkezi yine (0,0) yani düzlemin orijini olacak. Yeşil tike tıklıyoruz. Daha sonra tekrar sağ üst köşeden çizimden çıkıyoruz. Unsurlardan kıvrımlı kese geliyoruz. Önce çizdiğimiz dörtgene sonra helise tıklıyoruz ve yeşil tik… (Burada ekran görüntüsü çekmeyi unutmuşum ama önceki kıvrımlı kes olayı ile tamamen aynı işlemler, eğer zorlanırsanız oradan takip edebilirsiniz.)

 Vidanın ucunu da tırtıklı hale getirdikten sonra vidanın gövdesi ile konik kısmının birleştiği yerde bir çıkıntı göreceksiniz. Orası iki ayrı helis çizmekten oluşmuş bir parça. Onu yok etmemiz lazım. O düzlemde çizime tıklıyoruz ve çizgiyi seçiyoruz.

 Adım adım şeklin kenarlarına çizgiler çiziyoruz.

 Unsurlara gelip ekstrüzyon ile kes’i buluyoruz. Şekilde görüntüyü elde ediniz ve yeşil tike tıklayınız.

 Bu işlemin sonunda görseldeki gibi oradaki fazlalığı kesmiş olduk ve ortaya bu görüntü çıktı.

 Daha sonra vidanın başını yapmak için halihazırda silindirin arkasında bulunan düzlemde çizime başlıyoruz.

 24 mm’lik yarıçapta bir daire çiziyoruz. Yeşil tik ile işlemi tamamlıyoruz. Daha sonra daireyi tekrar seçiyoruz.

 Unsurlarda ekstrüzyon ile katı oluşturmayı seçiyoruz. Vidanın sivri ucu için içe doğru draft yapmıştık, şimdi ise dışa doğru draft yapacağız. Yine yeşil simgeye tıklıyoruz, dışa doğru draft’ı seçiyoruz. Uzunluğunu 35 mm olarak belirledim. Ve yeşil tike tıkladık.

 Vidanın başının daire olan düzleminde çizime tıklıyoruz. Yıldız benzeri bir şekil vereceğiz.

Önce köşeleri dairenin kenarlarına değen bir kare(dörtgen) çizelim.

 Onun içine de şekildeki gibi 2 kare daha çiziyoruz.

 Sağ üst köşeden çizimden çıka tıklayıp bu görüntüyü elde etmeniz lazım. Fazlalıkları budamadan önce çizimi bu hale getirmeliyiz.

 Çizimden objeleri budaya geliyoruz. En yakınına kırp’ı seçip kesmek istediğimiz parçalara tıklıyoruz. Ben size kırpa kırpa ulaşmanız gereken şekli bir sonraki adımda verdim.

 Bu hale getirdiğinizde yeşil tike basın.

 Daha sonra unsurlardan ekstrüzyon ile kesi seçerek ucu sivri olana kadar derece veriyoruz. Sivriliği görmek için benim gibi yan çevirebilirsiniz. Eğer benimle aynı ölçülerde çizdiyseniz bu derece 22 olacaktır. Uzunluğu ise 35 mm. Yeşil tike basıyoruz. Artık vidamız hazır.

 Malzemesini belirlemek isterseniz soldaki panelde malzemeye sağ tıklayıp malzemeyi düzenleyip seçebilirsiniz.

 Ben paslanmaz çelik bir malzeme tercih ettim. Uygulaya bastıktan sonra kapat diyoruz. Bu işlem vidanın rengini de değiştiriyor.

Daha sonra ise renklendirmek isterseniz herhangi bir yüzeye tıklayıp görseldeki renkli baloncuğu seçiyorsunuz ve yeşil simgeye tıklıyorsunuz. Boyamak istediğiniz yüzeyleri burada seçiyorsunuz. Ben vidanın tamamının aynı renk olmasını istediğim için tüm yüzeyleri seçtim. Ve gri tonlarında bir renge boyadım.

Elde edeceğiniz görüntü böyle olacaktır. Umarım siz de aşamaları adım adım uygulayarak bu sonucu elde edebilmişsinizdir. Bu benim ilk yazımdı, görüş ve fikirlerinizi mail atarak benimle paylaşabilirsiniz.