SolidWorks – Dişli Çark ve Montajı – 1

Merhabalar. Bu yazımda sizlere SolidWorks programında dişli çark nasıl çizilir ve montajı nasıl yapılır onu anlatacağım. Görsellerle desteklediğim yazımdaki aşamaları adım adım uygularsanız siz de çizebilirsiniz. Pek çok mühendislik programında ‘Bilgisayar destekli teknik resim’ dersi bulunuyor ve bu derslerde genellikle SolidWorks programı kullanıyor.
Bu yazıyı yazma amacıma da değinecek olursak, ben bu dersi alırken hiçbir kaynak bulamıyordum internette. Bazı videolar vardı ama takip edemiyordum. Sürekli durdurmak zorunda kalıyordum. Yabancı dildeydi veya açıklayıcı değillerdi. Tam olarak aradığım kaynak şu an benim yazmakta olduğum gibi bir şeydi. 

Programı açtığımızda bizi böyle bir ekran karşılıyor. Bazılarınızda küçük bir ayar yapmanız için bir pencere açılabilir. Oradan MMGS’i seçerek devam ediniz. Sağdaki panelden yeni belgeyi seçerek başlıyoruz.

Karşımıza çıkan boş sayfada çizim yapabilmek için bir düzleme ihtiyacımız var. Bu yüzden sol taraftan ön düzlemi seçtikten sonra kalem işaretinin üzerine geliyoruz. Bu çizim demek, ona tıklıyoruz.

Çizimi seçtikten sonra üstte bazı şekiller beliriyor. Onlardan daireyi seçiyoruz.

Kırmızı okların kesişim noktası, bizim düzlemimizin orijini demektir. Dairenin merkezini de orijinden başlatıyoruz ve istediğimiz boyutlara ulaşıncaya kadar genişlettikten sonra bir kere tıkladığımızda çizgi belirginleşerek daire çizilmiş olacaktır.

Tam olarak sayısal bir veri girmek isterseniz sol tarafta gördüğünüz gibi merkezin koordinatlarını veya çemberin yarıçapını değiştirebilirsiniz. 20mm ve 30mm’lik iki tane daire çiziyoruz.

Daha sonra yine aynı menüden çizgiyi seçip iki dairenin tepe noktalarından 10mm’lik bir çizgi çekerek daireleri birleştiriyoruz.

Aynı menüden spline’ı seçip şekilde gözüktüğü gibi eğri bir çizgi çiziyoruz.

Üstteki menünün tam ortasına denk gelen yerde objeleri aynala seçeneği var. Ona tıklayınca solda bir pencere açılıyor. Oradan aynalanacak objeler için spline’a, etrafında aynala için çizgi1’e tıklıyoruz. Ve aynalama işlemini tamamlıyoruz.

Daha sonra objeleri buda kısmından yukarıdaki diş kalana kadar her şeyi buduyoruz. Budarken en yakınına kadar kırp işlemini kullanabilirsiniz. Bittikten sonra sağ üst köşedeki mor çizgi ve sarı kalemle çizimi kilitliyoruz. Bu işlemi yapmadan devam ederseniz dişliyi çizemeyeceksiniz. O yüzden doğru yaptığınızdan emin olarak devam edin.

Tekrar ön düzlemde çizimi seçiyoruz ve bu sefer 21mm’lik daire çiziyoruz.

Unsurlardan ekstrüzyonla katı oluştur diyoruz ve 10mm’lik katı oluşturuyoruz ve yeşil butonun olduğu kısımdan 45 derece açı veriyoruz. Bittikten sonra sağ üst köşedeki mor çizgi ve sarı kalemle çizimi kilitliyoruz. Bu işlemi yapmadan devam etmeyin.

Daha sonra sağ düzlemde çizim diyerek devam ediyoruz.

Görselde gözüktüğü gibi dişin tam orta noktasından gövdenin ucuna kadar bir merkez çizgisi çekiyoruz. Tekrardan sağ üst köşedeki mor ve sarılı işaret ile çizimi kilitliyoruz.

Unsurlardan ekstrüzyonla katı oluştur diyoruz ve diş profiline tıklıyoruz. Yön1’den yüzeye kadar seçeneğini seçin. Mavi kutu için çektiğimiz merkez çizgisini, pembe kutu için görselde de pembe ile işaretli olan yüzeyi seçiyoruz. Tamamen görseldekini elde ettikten sonra katıyı oluşturabilirsiniz.

Üstteki platformda doğrusal çoğaltmanın altındaki dairesel çoğaltmayı seçiyoruz. Bunu seçtikten sonra oluşturduğumuz dişli profiline bir kere tıklayıp seçin. Eşit aralık kutucuğunu işaretleyin. Yüz olarak görselde bize dönük olan çemberi seçin ve dişli sayısını sıklaştırana kadar arttırın. Çoğaltmayı tamamlayın.

Mavi ile işaretli yüzeye tıklayın ve çizim seçeneğini seçin.

7mm’lik daire çizin.

Dairenin üstüne görselde gözüktüğü gibi bir dikdörtgen çizin. Soldaki parametreler kısmına benim girdiğim ölçüleri girerek dikdörtgeni ölçülendirin.

Objeleri en yakınına kadar kırpmaya gelin ve görseldeki şekli elde edene kadar kırpın.

Unsurlardan ekstrüzyon ile kesi seçin ve 10mm’lik bir delik açın.

Bu işlemi de yaptığınızda dişlinin tamamlanmış olacak. Sonraki yazımda dişlinin diğer parçalarını çizeceğiz ve montaja geçeceğiz. Yorum yaparak düşüncelerinizi ve sorularınızı belirtebilirsiniz.