SolidWorks Eğitimleri-6- Alıştırma2

Herkese Merhaba,

Bugün sizlerle pratik olması için bir şekil daha çizeceğiz.

İlk olarak bir dikdörtgen çizip ölçülendiriyoruz. Daha sonra aşağıda verilen mesafe kadar ileriden bir daire çiziyoruz. Bunu şeklimizin kenarının oval olması için yapıyoruz. Bu işlemden sonra budama seçeneğine tıklayarak içerideki ve dışarıdaki fazlalık yerleri sürükleyerek sileceğiz.

Bu komutları uyguladığımızda şeklimiz bu şekilde gözükecektir. Ekstrüzyon ile katılaştırma seçeneğinden şeklimizi katılaştırıyoruz.

Şimdi de üzerine bir çember çizeceğiz. Ölçüleri görselden alabilirsiniz. Daha sonra 40 mm olacak şekilde katılaştırıyoruz.

Çemberin yanına bir de yuva açacağız. Yuvaları çizip 25 mm katılaştırıyoruz.

 

Daire ve yuva arasına aşağıdaki ölçülerde bir dikdörtgen çizip 20 mm katılaştırıyoruz.

Şeklin ucundan 5 mm boşluk bırakarak yatayda 8 mm uzunluğunda bir dikdörtgen çiziyoruz. Ardından katılaştırıyoruz.

Üzerine iç içe iki daire çizip katılaştırıyoruz. Yalnız burada önemli olan nokta, katılaştırırken sadece bir yönde değil diğer yöne butonunu da açıp 8 mm olacak şekilde katılaştırıyoruz. Yani yön 140 mm yön 28 mm katılaşacaktır.

Daha sonra fazlalıkları atmak için ekstrüzyonla kes butonundan faydalanıyoruz. Ve kesmek istediğimiz yerleri aşağıdaki gibi seçiyoruz.

Son şeklimiz aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu şekli farklı yollardan daha uzun veye daha kısa adımda olacak şekilde çizebilirsiniz ama ben böyle çizmeyi tercih ettim.

Umarım faydalı olmuştur.