SolidWorks ile Dişli Montajı – 3

Merhaba herkese,  SolidWorks’te dişli çiziminin 3. yazısı ile sizlerleyim. Bu yazıda sadece montaj yapacağız, dişli parçalarını oluşturmayı önceki yazılarda tamamlamıştım. Yeni bir sayfa açıyoruz, bu sefer montaj kısmına tıklıyoruz. Bileşen ekle kısmından dişli hariç tüm oluşturduklarımızı sayfaya getiriyoruz ama önce gövdeyi getirin sonra diğer parçaları getirin.

Montaja tıkladıktan sonra hangi iki yüzeyi birbirine temas ettirmek istiyorsak onlara tıklıyoruz. Görselde gözüktüğü gibi gövdenin ortasındaki dairenin iç yüzeyi ile silindirlerden geniş olanın dış yüzeyine tıklıyoruz. Ekranda gözüktüğü gibi küçük yeşil tike tıklayıp montajlamak istediğimiz diğer iki yüzeyi seçmeye başlıyoruz.

Silindirin arka yüzeyi ile gövdenin arka yüzeyinin montajlayarak silindirin tamamen içeride kalmasını sağlıyoruz.

Milin herhangi bir alt veya üst yüzeyine tıklayıp onu mil yuvasına montajlayın.

Milin dıştaki radyuslu yüzeylerinden biri ile mil yuvasındaki radyuslu kenarlardan birini montajlayın. Ne zaman iki yüzeyi birbirine montajlarsanız küçük yeşil tike basıp öyle devam etmeyi unutmayın.

Görseldeki gibi birbirine hizalanmaları gerekiyor.

Mil, mil yuvasının içine bu şekilde girmeli.

Bileşen ekleden bu sefer dişliyi montajlama sayfasına ekliyoruz ve milin dışarda kalan üst yüzeyi ile dişlinin iç yüzeyindeki kama yüzeyini montajlıyoruz.

Milin yan yüzeyi ile kamanın yan yüzeyini montajlıyoruz.

Dişlinin içteki silindirik yüzeyi ile ikili silindir parçamızın silindirik yüzeyini de montajlayınca montaj işlemi tamamlanmış oluyor. Dilerseniz renklendirebilirsiniz. Dişliyi tutup çevirdiğinizde sorunsuz şekilde dönmesi gerekiyor.

Tamamlanmış hali bu şekilde gözükmeli. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.