Son Çıkış: Bitirme Tezi ve TÜBİTAK Destek Programı

 

Herkese Merhaba,

Uzun bir aradan sonra tekrar bir şeyler paylaşacağım için oldukça heyecanlıyım. Sizlere bu yazımda bitirme tezi ve TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı ve projemin desteklenmesiyle ilgili kendi tecrübelerimi yazıya dökeceğim.

Literatürde bitirme tezi; bilimsel yöntemde belli ön bilgilere dayanılarak, henüz kanıtlanmamış fakat mevcut bilgilerle mantıksal olarak çelişmeyen, bilimsel araştırma sürecinde doğrulanmaya çalışılan düşüncelerdir.

Mühendislik fakültesi öğrencisi biri olarak beni de bitirme tezi telaşı sarmıştı. Tezimi eğitimim boyunca gördüğüm yöntemleri gerçek hayatta uygulayarak tamamlamak istiyordum. Bölüm hocamın da beni bilgilendirip yönlendirmesiyle TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrenci Yurt İçi Araştırma Projeleri Destek Programı ile ilk kez tanıştım. Projeye başvurmadaki en büyük motivasyonumuz, Endüstri mühendisliği lisans eğitimimizden edindiğimiz bilgiler ışığında projemizi bir adım ileriye taşımak, kendimize disiplin kazandırmak, ekip çalışmasını özümsemek, sanayi kuruluşunun problemini çözüp katma değer sağlamak, mezun olmadan önce lisans bilgilerimizi uygulama fırsatı yakalamak nihai hedefimizdi.

Peki TÜBİTAK 2209-B Nedir?

TÜBİTAK 2209-B Programın amacı, üniversite lisans öğrencilerini; projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmektir. Program birçok bilim alanını kapsamaktadır. Örneğin; Mühendislik ve Teknoloji Bilimleri, Doğa Bilimleri, Sosyal ve Beşerî Bilimler, Tıbbi Bilimler ve Tarımsal Bilimler gibi. TÜBİTAK üniversite lisans öğrencilerinin hazırlamış oldukları proje önerisiyle sanayinin bir sorununu çözmesini, uygulamasını veya geliştirmesini hedefleyen araştırma konusu ile başvurmaları taktirde, değerlendirme süreci sonucunda bitirme tezlerine destek vermektedir.

Başvuru tarihleri dönemleri TÜBİTAK’ın resmi sitesinden yayımlanmaktadır. Başvuru tarihinden önce sanayi kuruluşunuzu bulmanız ve firmadan onay almanız gerekmektedir. Daha sonra proje konusunda çalışmalara başlayabilirsiniz. En önemli husus, son sınıf öğrenciyseniz projeyi mezun olmadan önce sonuç raporunu sistem üzerinden teslim etmenizdir. Araştırma projeleri en çok bir yıllık süre ile desteklenir. Başvuru tarihiniz ne kadar geç olursa, projeyi tamamlama süreniz de kısalacaktır.

Projeler grup olarak yapılabilmekte ancak grup üyesi sayısı en çok 3 kişi olmalıdır ve projedeki öğrencilerden bir kişi proje yürütücü olarak belirlenmelidir. Destek onayından sonra bütün banka, fatura ve proje teslim etme gibi sorumluluklar proje yürütücüsüne aittir. Projede, üniversitenizde ki Akademik Danışmanınız ve firmada proje ile ilgilenecek olan Sanayi Danışmanınız ile proje sürdürmeniz gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için;

Başvuru Koşulları ve Ayrıntılı Bilgi için; https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari#burslar_lisans_ana_sayfa_akordiyon-block_1-0

Şu an Hangi Aşamadayım?

Yukarıda ki kabaca bahsettiğim sürecin şu an destek alan 5. Dönem öğrenci grupları arasındayım. Dönemin başında belirtilen tarihte başvuru yapmıştım ve desteklenme dönem sonucum geçen ay açıklandı. Ancak, proje ile ilgili çalışmaları başvurduğum tarihten beri sürdürmekteyim.

Proje destek sürecim boyunca neler yaşadığımı ve tecrübelerimi tekrar sizlerle paylaşacağım. Umarım faydalı bir okuma olmuştur. Bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakın, görüşmek üzere…

Sorularınız ve görüşleriniz için mgokoz@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.