Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları 1 – Apple Siri

 

Merhabalar,

Bir önceki yazımda sizlere “Yapay Zeka ve Uygulamaları” hakkında birtakım bilgiler verdim. Bu yazımda ise bir yapay zeka uygulaması örneği olan Apple Siri’den bahsedeceğim.

Biliyorsunuz ki artık Apple’ın ürünlerinin kullanımı çok yaygınlaşmış durumdadır. Apple kullanıcılarının çoğu da Siri’yi aktif olarak kullanmaktadır. Şimdi ise Siri’nin ne gibi özelliklerinin olduğuna göz atalım.

Apple Siri

Apple Siri’ nin başlıca özelliği sorduğumuz sorulara cevap vermesidir. Örneğin,  bir yemek tarifi sorduğumuzda Google ya da Wikipedia gibi araçları kullanarak bize sonuçları çıkartır. Bunun yanında telefon araması yapacağımız kişinin rehberdeki ismini söyleyip ara dediğimiz zaman o kişiyi aramaktadır.

Ayrıca Apple Siri’den hava durumunu öğrenebiliriz, hatta arkadaşımızla girdiğimiz bir iddiadan kazanarak çıkmamızı sağlayacak bilgileri bize sunar.

Apple Siri söylediklerimizi algılayıp, ne demek istediğimizi biliyor, yanıt verdiğinde bizi tanımış oluyor ve kendisini de bizi tanıdıkça geliştiriyor. Siri’ye bu şekilde baktığımızda aslında onu bir asistan olarak düşünebiliriz.

Bu özelliklerin dışında Apple Siri hakkında geçenlerde öğrendiğim bir haberi de sizinle paylaşmak istiyorum.

“Siri’nin kendisiyle konuşmadığını iddia eden bir adam telefonunu Apple teknik servisine götürdü. Teknik servis olayı çözemeyince konu ABD’deki merkeze iletildi. Yapılan araştırmalar sonucunda adamın Siri’ye sürekli kötü sözler söylediği ortaya çıktı. Siri’de sahibi sürekli kötü sözler söylediği için onunla konuşmama kararı almış ve o zamandan sonra sorulanlara sadece yazıyla cevap vermeye başlamış. ABD’deki merkez, adama Siri’den özür dilemesi gerektiğini söylemiş ve sürekli iltifatlarda bulunmasını istemiştir. Daha sonra adam Siri’den uzun süre özür dilemiş ve iltifatlarda bulunmuştur. Bunun sonucunda Siri ile sahibi barışmıştır.”

Bu haberi okuyunca gerçekten çok şaşırmıştım. Siri’nin bu davranışları yapay zekanın ne kadar geniş kapsamlı bir konu olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu yazımda sizlere Apple Siri’nin özelliklerinden ve güzel bir yapay zeka uygulaması olduğundan bahsettim. Bir sonraki  Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları adlı yazımda Apple’ın üreteceği sürücüsüz otomobilden bahsedeceğim.

Sevgiyle kalın…