Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları 2 – Apple’dan Otomobil

 

Merhabalar,

Bir önceki “Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları” yazımda Apple Siri’ den bahsetmiştim. Şimdiyse Apple’ ın yapay zeka ile sürülmesi istenen otomobilin üzerindeki çalışmalardan bahsedeceğim.

Öncelikle böyle bir otomobilin yapılması imkansız gibi gözükse de ilerleyen yapay zeka teknolojisi ve çağın getirdiği yenilikler sayesinde çalışmalara başlanmıştır. Ayrıca Apple bu konuda oldukça iddialı duruyor. 

Peki bu otomobil üzerinde yapılan çalışmalar ve birtakım düşünceler neler? Gelin hep birlikte bakalım..

Apple’ın yapay zeka şefinin yaptığı açıklamaya göre, sürücüsüz otomobillerde yapay zeka yazılımı içerisinde harita üzerinden araca yön vermek ve acil durumlarda oluşabilecek sorunlardan korunmak için üç boyutlu harita oluşturma gibi özellikler bulunuyor.

‘VoxelNet’ adlı çalışmanın altında imzası bulunan iki mühendis, VoxelNet’in otonom otomobillerde nesne tespiti için piyasa standardı haline kamera sistemlerinden daha etkili olabileceğini iddia etti.

Sürücüsüz bir otomobil sisteminin yayalar ve bisikletlileri tespit etme yeteneğini arttıracak VoxelNet’in Apple’ın otomobillerine bütünleştirilmesi (entegre edilmesi) bekleniyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, söz konusu projeyi “Büyük olasılıkla üzerinde çalıştığımız en zor yapay zeka projesi” sözleriyle özetledi.

Apple’ın bana göre bu sektöre giriş yapmasının tek nedeni kuşkusuz her geçen gün büyüyen pazardır.

Burada yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bu konuyla ilgili şunu söylemek istiyorum. Bence Apple’ ın bu otomobil üretimi için biraz daha fazla çalışması gerekiyor. Eğer böyle bir otomobil üretilirse yaşamımız için gerçekten muazzam bir dönüm noktası olur. İleriki süreçte bu konuyla ilgili gelişmeler olursa tekrardan sizleri haberdar edeceğim.

Sağlıcakla kalın…