Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları 3 – Google Rankbrain Algoritması

 

Merhabalar,

Bir önceki “Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları” yazımda Apple’ın üreteceği otomobilden bahsetmiştim. Bugün ise sizlere “Google RankBrain Algoritması” ndan bahsedeceğim.

RankBrain, Google arama sonuçlarında kullanıcı deneyimine göre daha hızlı ve net bilgi verebilmek  için geliştirilen yapay zeka algoritmasıdır. RankBrain algoritması kullanıcıların aradığı soruların cevaplarını, en uygun içerikleri yaklaşık 10.000 çeşit algoritmasından filtreleyerek kullanıcıya mili saniyeler içinde cevap verebilen yeni nesil bir arama sonuç gösterimidir.

Google’ın geçtiğimiz aylarda devreye aldığı RankBrain algoritması bir önceki versiyon olan HummingBird (Sinek Kuşu) algoritmasının yeni bir versiyonu olarak nitelendirilmektedir. Google bu algoritma ile birlikte yapay bir zeka oluşturarak makine öğrenimini kavrayabilecek, arama sorgularını geliştirecek ve insan gibi değerlendirebilecek geliştirilmiş bir algoritmadır.

Google RankBrain algoritması makine öğrenim sistemi üzerine kurulduğu için, internet üzerinde yapılan aramaları yapay zeka kullanarak destekleyen ve insan davranışlarını ölçerek taklit etmeye çalışan, sorulan soruları kaydederek mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlayan bir algoritma türüdür. Google ilk kez bir yapay zeka geliştirerek bu algoritmada devreye almıştır.

RankBrain’ in Yapay Zekası

RankBrain, Google’ın ilk defa kullandığı bir teknoloji değil, daha önceki zamanlarda da Google’ın bu projesinin ismi farklı şekillerde duyulmuştu ve testleri gerçekleştirilmişti. Şimdiyse bu yeni öğrenmeye dayalı yapay zeka arama sonuçlarında insanlara yardımcı olacak. RankBrain sıklıkla adını duyduğumuz Penguin veya Panda benzeri bir algoritma güncellemesi değildir. Ya da RankBraing kendi başına bir yeni algoritma değildir. RankBrain yapay zekası arama motorundan daha etkili sonuçların elde edilebilmesi için hayata geçirilmiş yeni bir araç olarak tanımlanmalıdır.

Google RankBrain de temelde daha önce hiç görülmemiş günlük sorguların  %15’ini yorumlamakla görevli. Kelime ve kelime öbeklerinin karmaşıklığı üzerinde çalışıyor ve olağandışı arama girdilerini ayrıştırıyor.

Dünyaca ünlü ekonomi kanalı Bloomberg tarafından hazırlanan makaleye göre;

RankBrain böylece yapılan reklamlarla aynı doğrultuda bir başarı göstermiş durumda. Google Search mühendisleri ve Google RankBrain arasında Google teknolojisine göre hangi kelime en üst sırada yer alır formatında bir soru sınav hazırlanılmış. Sınav sonucu ise;

RankBrain %80 doğruluk payı

Search Mühendisler %70 doğruluk payı olduğu görülmüştür.

Bu yazımda sizlere “Google RankBrain” den bahsettim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın..