Merhabalar,

Bir önceki “Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları” yazımda Google RankBrain Algoritması’ndan bahsetmiştim. Bugün ise sizlere akıllı bir hoparlör olan AMAZON ECHO’dan bahsedeceğim.

Amazon Türkiye’de hizmet vermiyor olsa da Echo ürünü çok fazla ünlenmiştir ve onu neredeyse tanımayan yoktur. Bu akıllı hoparlör evlerde akıllı asistan çağını başlattı. Kullanıcılar, internete bağlı olan bu sesli hoparlöre seslenerek hava durumunu, trafik durumunu öğrenebiliyor ve aynı zamanda belli bir haber veya konu hakkındaki detayları, istedikleri müzikleri dinleyebiliyorlar. Hatta Echo ürünü sayesinde sipariş verebiliyoruz ve akıllı ev ışıklarını dahi kontrol edebiliyoruz.

  • Amazon Echo, Wi-Fi ve Bluetooth ile donatılmıştır.
  • İnternet ve akıllı telefon uygulaması ile bağlanabiliyoruz.
  • Kurulumu kolaydır, iOS ve Android işletim sistemleri için uygulaması mevcuttur.
  • Akıllı telefon ile rahatlıkla yönetebiliyoruz.

Bunların dışında Amazon Echo ile matematiksel işlemleri bile kolaylıkla yapıp sabah uyanmak için alarm kurabiliriz.

Echo, aslında Amazon’un yapay zeka servisi Alexa’yı kullanan bir hoparlördür ve Amazon Echo ardından Alexa’yı pek çok başka ürüne de adapte etti.

Echo çoğunlukla Siri ve Google Now ile kıyaslanıyor ancak Echo diğerlerine göre daha hızlı çalışıyor ve verilen komutları daha iyi anlıyor. Üzerinde 7 adet mikrofon bulunuyor ve hoparlörleri de gayet iyi olduğundan 360 derece ses alışverişi sağlıyor. Yani, evin neresinde olursanız olun Echo ile haberleşmeniz mümkündür.

Echo, silindir şeklinde bir yapıya sahiptir ve 4 adet düğmesi vardır. Bunlar:

  • Ses açma ve kapama,
  • İşlem düğmesi,
  • 7 adet mikrofon dizisidir.

Size bugün muhteşem bir yapay zeka uygulaması olan Amazon Echo’yu tanıttım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar. Esen kalın..