3D PrinterSon Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları 5-3D Printer

Merhabalar,

“Zaman yaratma kaygısından kurtulup, düşüncelerimi ve paylaşmak istediklerimi yazıya dökmeye karar verdim.”

Bu yazımda sizlere son dönemlerde daha da popüler olmaya başlayan 3 boyutlu yazıcılar hakkında birtakım bilgiler vereceğim. 3 boyutlu yazıcıların ne olduğunu, ne zaman ortaya çıktığını ve çalışma prensibini anlatacağım. Ayrıca bu yazı 3 boyutlu yazıcıların ne işe yaradığını anlamanızı kolaylaştıracaktır.

3D YAZICI Nedir?

Sanal ortamlarda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formlarda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı adı verilir. Baskı teknoloji sayesinde kendi ürünlerinizi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda 3 boyutlu tarayıcı ile taradığınız bir cismin çıktısını alabilirsiniz. Kısacası bu teknoloji, geleneksel imalat yöntemlerini geride bırakarak üretilmesi mümkün olmayan cisimleri üretebilmektedir.

3D YAZICI’ nın Tarihi

3 boyutlu yazıcılar aslında yeni bir teknolojik makine değildir. İlk 3 boyutlu yazıcı teknolojisi Charless Hull tarafından 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında “3D Systems” ilk 3 boyutlu yazıcı şirketinin kurulmasıyla yeni bir sektör doğmuştur. 90’lı yıllarda bu teknoloji iyice ilerlemiştir ve Amerika’da ilk renkli baskı alınmıştır. Fakat geçtiğimiz 20 yılda bu yöntem hızlı prototipleme alanının dışında çok fazla ilgi görmedi.

2005 yılında başlayan ve 2007 yılında ilk açık kaynak kodlu, kendi parçalarını dahil prototipleyebilen yazıcıları çıkaran RepRap projesi ile 3D yazıcılar evlerimize kadar ulaşmıştır.

Amaç maliyeti azaltarak kullanımı yaygınlaştırmaktı ve şu an görüyoruz ki büyük bir başarıya ulaşmış durumda. Artık bu yazıcıları elde etmek isteyen kişiler veya şirketler çok kolay bir şekilde satın alabilmektedir.

3D YAZICI’nın Çalışma Prensibi

3 boyutlu yazıcılar katmanlı imalat diye bir üretim yöntemi ile çalışmaktadır. Baskı için birçok ham madde kullanılsa da genellikle Filament diye nitelendirilen termoplastik materyaller kullanılır.

3 boyutlu yazıcıların çalışabilmesi için 3 boyutlu modele ihtiyaç vardır. Bilgisayar ortamında Autocad, Solidworks, 3DsMax gibi bir CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programı ile taranmış olan nesneler ‘.stl’ uzantısı ile dışa aktarılır. 3 boyutlu yazıcılar ‘.stl’ uzantısındaki dosyayı algılar ve baskı işlemini gerçekleştirir.

Baskı işlemine başlamadan önce yazıcının ucunda ‘nozzle’ diye adlandırılan kafa bölgesinin belirli bir sıcaklığa gelmesi gerekmektedir. Çünkü 3D baskı işlemi eriyen filamentin katman katman ve üst üste serilmesiyle gerçekleşir. Filamentin düzgün bir şekilde yayılabilmesi için de kafa noktasından çıkartırken yüksek sıcaklıkta erimesi gerekir. Kafa noktasından eriyerek çıkan filament yüzeyde yayılır yayılmaz donar ve katı formuna geçer. Tüm katmanlar tamamlandıktan sonra model tamamen katı formda hazır hale gelir.

Bir sonraki son teknoloji yapay zeka uygulamaları yazımda 3 boyutlu yazıcılar ile ne yapıldığından, kullanım alanlarından ve çeşitlerinden bahsedeceğim. Sağlıcakla kalın..