Son Teknoloji Yapay Zeka Uygulamaları 6-Google Translate

Hepimiz çeviri yaparken doğal olarak bilmediğimiz kelimelerle karşılaşıyoruz. Bazen bu kelimelerin sayısı az olurken bazen de çok fazla olup bize yeterince vakit kaybettiriyor. Fakat son zamanlarda popülerliği artan Google Translate sayesinde bu vakit kaybı gittikçe azalıyor. Şimdi bu mükemmel yapay zekaya sahip Google Translate uygulamasını hep birlikte tanıyalım.

Google Translate, 104 dilde bilmediğimiz kelimelerin ya da cümlelerin çevirilerine saniyeler içerisinde ulaşmamızı sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Bu muazzam hizmet dünyanın her yerinde kullanılabilmektedir.

 

20 milyar kelime içeren Birleşmiş Milletler belgeleri üzerinde eğitilen bir yazılım dili kullanan Google Translate, ilk olarak 28 Nisan 2006 tarihinde, Arapça ile İngilizce arasında çeviri yaparak hizmete girmiştir. 1 Şubat 2009 tarihinde ise Türkçe çeviri yapılmaya başlanmıştır.

Başlangıçta küçük kelime kalıplarını çeviren bu platform, 2016 yılından itibaren metinleri çevirmeye başlamıştır. Ayrıca ilk kullanılmaya başlandığında bazen yanlış çeviri yapan uygulama, zaman geçtikçe daha verimli sonuçlar almamızı sağlamıştır.

Bugün baktığımızda ise Google Translate her geçen gün kendini hızla yenilemektedir. Bunun en güzel örneği yapay zeka tabanlı indirilebilir, çevrim dışı çeviri özelliğini kısa bir süre önce hizmete sunmasıdır.

Bu yeniliğin özellikle yabancı ülkeye seyahati sırasında çeviri hizmetini yoğun olarak kullanması gereken ancak internet erişimi kısıtlı olan kişilere büyük kolaylık sağlaması beklenmektedir.

“Yapay zeka tabanlı yeni özellik, ilk aşamada Türkçe’nin de aralarında bulunduğu İngilizce, Arapça, Çince, Almanca ve Hintçe başta olmak üzere 59 dilde kullanılabilecek.”

Aynı zamanda her bir dil çevrimdışı olarak kaydedildiğinde cihazlarda yaklaşık olarak 35 MB yer kaplamaktadır. Güncellemenin herkes için ulaşılabilir olmasını amaçladığını belirten Google, yeni hizmetin, teknolojisi daha eski cep telefonlarında da kullanılabileceğini duyurdu.

Sonuç

İnternetin yaygınlaşması ve herkes tarafından evrensel olarak kullanılması bu tür platformlara ihtiyacı oldukça arttırmış durumdadır. Kimi zaman bir kelime kimi zaman ise metin çevirmelerinde sağladığı kolaylık, bilgi toplumunun oluşmasına ve ileri taşınmasına olanak tanımaktadır.

Bugün sizlere son teknoloji yapay zeka uygulamalarından biri olan Google Translate hakkında birtakım bilgiler verdim ve gelecek olan yeni özelliğe dikkat çekmek istedim. Soru ve görüşleriniz için fduman@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın..