Son Trend Temizlik Robotları

 

Son zamanların en önemli inovatif ürünü temizlik robotlarına talep günden güne artıyor. Gelin hep birlikte temizlik robotlarını daha yakından tanıyalım. Temizlik robotları nedir, ne işe yarar bir bakalım. Son Trend Temizlik Robotla
Robotik elektrikli süpürgelerin tarihi
10 yıl önce daha hayal olarak düşünülen robotik elektrikli süpürgeler bugün oldukça önemli bir konuma eriştiler. Tüy, toz ve pek çok bakteriyle mücadelede, bu küçük ev yardımcıları çok başarılı. Temizlik robotları otonom olarak çalışır ve sahiplerinin yokluğunda evi temizler. Temizlik robotlarının geçmişi nispeten kısadır. ABD’li Massachusetts eyaletinde bulunan Amerikan şirketi iRobot’la güçlü bir şekilde ilişkilidir. 1990’lı yılların başından beri şirket, bağımsız uzay robotlarını geliştirmesi için NASA Amerikan uzay ajansı ile iş birliği yapıyor. Bu, özel hanelerde ticari amaçlı kullanım için robotlar geliştirmek üzere çalışmalara yol açmış. 2002 yılında, zeminleri bağımsız olarak temizleyebilen bir elektrikli süpürge robotunun ilk prototipi piyasaya sürülmüş. Bugün iRobot dışında pek çok marka kendi modellerini üretiyor.

 


Robotik elektrikli süpürgeler nasıl çalışır?
Temizlik robotları çoğunlukla yuvarlak olup yaklaşık 40 cmlik bir çapa sahiptir. Cihazlar oldukça düz ve küçük olduğundan yatakların ve dolapların altını da temizleyebiliyorlar. Zemin temizliğinde cihazın altındaki ters dönen fırçalar kiri temizlemek için kullanılır. Daha sonra parçacıklar bir emme cihazı ile emilir. Cihaz, çeşitli zemin kaplamalarını (laminant, fayans vs.) bağımsız olarak tanır. Robotik süpürge; fayans, laminant veya halı tespit ettiğinde, temizleme fırçalarının yüksekliğini ve konumunu buna göre ayarlar.
Küçük temizlik yardımcıları pillerle çalışır. Cihazlar, piller tamamen boşalana kadar beklemez. Yani yükleme durumu kritik bir boyuta ulaşmadan önce, temizlik robotları şarj istasyonunu otomatik olarak döner ve şarj işlemi tamamlanıncaya kadar otomatik olarak kendini park eder.


Temizlik robotlarının çalışmasında önemli bir işlev vardır (manyetik fenerler yardımıyla). Bunlar teslimatta bulunan sinyaller veya sanal duvarlardır. Odayı tarar ve ünitenin odadaki her noktayı kontrol ettiğinden emin olurlar. Ancak o zaman kontrol birimi, sonraki odayı temizlemeye başlama komutunu alır. Fenerler, alanı sanal alanlara bölerler. Sadece bir alanın temizliği tamamen tamamlandığında, bir sonraki bölümde devam edecektir.

Dünyada büyük ilgiyle karşılanan bu robotlar Türkiye’de daha yeni yeni duyulmaya başlanıyor. Bu robotları evde, ofiste ayak bastığımız hemen her zeminde kullanabiliriz. Temizlik robotları temizliğe zaman ayıramayacak kadar yoğun çalışanlar, temizlik yapmaya üşenenler ve tabi ki öğrenciler için inanılmaz bir ev arkadaşı niteliğinde.


Bu robotları evde değilken bile kontrol edebilir, böylece zamandan ve enerjiden tasarruf edebiliriz. Örneğin yoğun bir hafta geçirdik ya da evi temizlemek yerine dışarıda arkadaşlarımızla buluşmak istiyoruz ama evinde temizlenmesi gerekiyor. Home connect uygulamasıyla temizlik robotumuza nereyi temizlemesi gerektiğinin komutunu veriyoruz ve keyfimize bakıyoruz. Temizlik robotu da işini tamamladığında otomatik olarak şarj edildiği istasyona dönüyor. Bu robotlar pille çalıştığı için yaklaşık iki saat ev temizleme kapasitesine sahip (bu süre bir evi temizlemek için ideal).

 


Temizlik robotları Evcil hayvan sahipleri, küçük çocuklu aileler ya da yaşlılar için de mükemmel birer yardımcı. Kedi ya da köpeğin tüyleriyle başa çıkmak oldukça zor olmalıdır. Temizlik robotlarının küçük olmaları sebebiyle süpürgenin ulaşamadığı pek çok dar alanı temizleyebileceklerdir.

Zamanımızdan, enerjimizden tasarruf etmemizi sağlayacak olan bu robotlar tam bir ev ve çevre dostu. Teknoloji ilerlemesiyle pek çok kolaylık da yaşamımıza böylece entegre oluyor. Her eve böyle bir robotun şart olduğu aşikâr. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.