Herkese merhaba. Bugün ele almak istediğim konu espor. Bu yazımda aşinası olmadığımız bu dünyaya ufak bir kapı aralamak istedim. Ülkece henüz çok iyi bilmediğimiz elektronik spor kavramı, geçtiğimiz yıl ülkemizin aldığı şampiyonluğun ardından hepimizin aklına “Nedir bu espor?” sorusunu getirdi. Sorularınızın cevabını yazımda bulmanız dileğiyle.

ESPOR NEDİR ?

Bildiğimiz sporların aksine espor mental aktivitenin fiziksel aktiviteden daha fazla olduğu bir spor dalı .Tam olarak tanımlayacaksak espor online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Elektronik spor, online oyun oynamayı izleyiciyle buluşturmakta bu konuda prosfesyonel spor oyununu izleme mantığından esinlendiğini söyleyebiliriz. Elektronik spor, dünyanın dört bir yanından kişilerin internet aracılığıyla buluşup oyun oynayabileceği ya da belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların tanışabileceği bir platformdur.

 

 

2000 yılından sonra internet kullanımının artışı; dünyanın dört bir yanındaki insanlarla oyun oynayabilme olanağı sağlamıştır. Son yıllarda online oyunların, oyuncuların ve izleyicilerinin oluşturduğu kitle göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. Özellikle son 10 yılda teknolojinin hızla ilerlemesi ve hemen hemen her çocuğun oyun sektörüne olan hakimiyeti bize “Espor nasıl ortaya çıktı?” sorusunun cevabını vermektedir .Peki espor nasıl yürütülüyor? Ulusal ve uluslararası birçok espor turnuvası düzenlenmekte ve turnuvalar sayesinde oyuncular arası artan rekabet esporun yaygınlaşmasını ve uluslararası alanda tanınmasını sağlamaktadır.

 

Espor alanında en popüler oyunlar  League of Legends, Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch ve Hearthstone olarak sıralanabilir. Türkiye’de üç büyüklerin League of Legends şampiyonalarına girmesiyle ülkemizin de bu spor dalında yerini almaya başladığını söyleyebiliriz. Ülkemizin espor dalında kazandığı en büyük başarı 2016 yılının Ekim ayında yapılan CS:GO şampiyonasında Arjantin’ 2-1 malum ederek aldığımız şampiyonluk kupasıdır. Takımızı en içten duygularımla tebrik edip ,yıldızı yeni parlayan esporda ülkemizin daha çok başarılar getirmesini temenni ederek yazımı noktalıyorum. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle.