SPSS Eğitimleri 9 – En çok Kullanılan İşlevler ve Kullanımları – III


Merhabalar, SPSS’de en çok kullanılan işlevlerin son kısmına geldik.
4- Select Cases
Bir veri setinde belirli özelliklere sahip verileri ayrı bir şekilde incelemek istiyorsak eğer Select Cases seçeneğini kullanırız.
Geliri 2000 TL’den büyük ya da eşit olan bireyleri seçmek istiyoruz ve elde ettiğimiz bu koşula uygun bireyleri ÖzelGelirGrubu adlı yeni bir veri seti grubuna taşıdık. Burada Output kısmında tercih size kalmış. İster bu koşulu sağlamayan bireyleri filtrele, ister veri seti oluştur, istersek de koşulu sağlamayan bireyleri silebilirz. Şimdilik yeni bir veri seti oluşturalım.
Alt veri grubu oluşturmayı istiyorsak eğer bu veri grubu oldukça faydalıdır.

5- Rank Cases
Rank sıralamak anlamına geliyor yani elde edilen ölçüm değerlerine sıralama puanı atamayı imkan sağlar. Sıralama isteyen işlemlerde oldukça önemlidir.
6- Wieth Cases
Wieth Cases’in anlamlı olması için kategorik bir değişken ve bu kategorik değişkenin kategorilerine düşen frekans söz konusu olmalıdır. Girmiş olduğumuz frekanslarla ilgili kategori oluşturalım.
Örneğin 3 farklı derste öğrencilerin tercihlerini tek tek girmek yerine toplam tercih sayılarını girelim. Girmiş olduğumuz değerlerin birer frekans değerleri olduğunu belirtmemiz gerekiyor.Artık program Ders değişkeni üzerinden işlem yaparken frekansı bir değişken olarak değil içerisindeki birden fazla değişkenleri almaktadır. Değişken içerisinde frekanslar hafızaya kaydedilmiştir.
Genel itibari ile en çok kullanılan işlevleri tanımış olduk. Bir sonraki yazımda eğitimimize devam edeceğiz.
Görüşmek üzere…