Staj Günlükleri – Tavsiyelerim

Okul hayatınızda öğrendiğiniz bilgilerin çoğunun iş hayatınızda hiç işe yaramadığını fark ettiğiniz veya bunu sorguladığınız oldu mu? Gerçekten de okulda öğrendiğimiz bilgileri boşu boşuna mı öğreniyoruz? Bana sorarsanız,

“Eksik öğreniyoruz.”

Nasıl mı eksik? Şöyle ki, öğrendiğimiz bilgileri

 • Deneyimlemedikçe,
 • Tecrübe etmedikçe,
 • Mantığını anlamadıkça,
 • Nerede, nasıl davranacağımızı bilmedikçe,

Hep eksik bir tuğlanın üzerine bir eksik kırık tuğla daha örüp eğitim-öğretim hayatımız bittiğinde asıl sorunlarla karşılaştığımızda yıllar yılı ördüğümüz tuğlaların ardı ardına yıkıldığını görüyoruz.

Peki biz ne yapmalıyız, ördüğümüz tuğlalardaki kırıkları nasıl tamir etmeliyiz dediğinizi duyar gibiyim.

Tecrübe

Ördüğümüz tuğlalardaki kırıkları tamir etmek, birbirlerine sımsıkı bağlanmalarını sağlamak bizim elimizde. Gerekirse, bu tecrübeyi kazanmak için birkaç ay en düşük ücretlerden de çalışıcağız, parasızda çalışıcağız, ha bu arada öyle şey mi olur canım demeyin bal gibi de olur.

Yaptığım ilk staj olan Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.‘de edinmiş olduğum tecrübelerimi paylaşacağım bu yazıda keyifli okumalar dilerim.

Neler yaptın şu stajda bir anlat bakalım,

Karsan hakkında hiç bir bilgisi olmayanlar adına yazıya başlamadan Karsan’ın otomobilden kamyona, minivandan otobüse kadar her türlü aracı üretebilecek esneklikte kurulmuş bir fabrika olduğundan bahsetmek doğru olacak sanırım. Her birimizin staja herkese soru sor tavsiyeleriyle gittiği gibi bende kendi stajıma bu tavsiyeler arasında gittim. Görev tanımın neydi diye soracak olursanız, görev tanımım üretilen araçlar son kontrol aşamasından geçerken karşılaşılan sorunları, her gün yapılan takım liderleri toplantısında anlatıp gerekli irtibatı sağlamaktıdiyebilirim sanırım.

 • Peki ya yaptığım hatalar, işte onlar en güzel kısım haydi, haydi devam edin okumaya.

.

Öz eleştiri yapmayı hayatınızın hiç bir evresinde bırakmayın.”

.

1)Ne olduğunuzun farkına varın.

Stajımın ilk gününde görev tanımlaması bana verildikten ve takım liderleriyle tanıştıktan sonra derhal geçmişte yaz aylarında yaptığım garson,komi işlerinde olduğu gibi staj serüvenimin ilk gününde de otobüsün altına girip motor kapaklarını takmaya hataları tamir etmeye başlamıştım. Bu biraz işin cefasını çekmeden aşağıyı görmeden yukarıya çıkmamak adına yaptığım bir olaydı ama gün sonunda kendime yaptığım öz eleştiri de dedim ki “Batu hata yapıyorsun, sen mühendissin senin işin motor kapakları takmak değil senin hataları bulman gerekiyor.”

 • Bunu okurken asla kafanızda orada yapılan işlemi küçümsediğimi anlamanızı istemem sadece hangi işi yapıyorsak eğer, o işi en iyi şekilde yapmalıyız.

2)Verimlilik

Stajımın ikinci gününde ise ilk gün kendime verdiğim geri bildirimden sonra bir adım geri atıp operatörlerin yanında durup yaptıkları operasyonları tamir işlemlerini görüp neyi neden yaptıklarını anlamaya çalıştığım bir gün olarak geçmişti ama bu sefer de gün sonunda kendime demiştim ki “Batu hata yapıyorsun, senin 2 günlük tecrübenle oradaki adamın elde ettiği 20 yıllık birikimi gözlemleyerek, okuduğun okul ne kadar iyi olursa olsun ne kadar zeki olursan ol anlaman imkansız senin hatalar üzerinden operatörlerinin tecrübeleriyle bunları öğrenmen gerekiyor.”

3) Öz Güven!

Stajımın 3.gününe geldiğimde kendime verdiğim geri dönüşler beni daha verimli olmaya itiyordu ancak her ne kadar tamam Batu şimdi işini daha iyi yapıyorsun desem de yapmıyordum. 3.gün geldiğinde takım liderleri toplantısında fabrikaya senelerini vermiş, deneyimli,tecrübeli o konudaki bilgisinin tırnağını bilmediğiniz adamlara 10 15 dakika hatalarını söylemek anlatmak ne yalan söyleyeyim hiçte kolay olmamıştı. Ama şöyle ki ilk izlenim her şeydir. Oradaki adamlara kendinizi tecrübesiz,kendine güvenmeyen birisi olarak hissettirirseniz sizi ciddiye almayacaklarından emin olabilirsiniz.

4)Burada kulaktan kulağa oynamıyoruz. Sen mühendissin!

Dördüncü güne geldiğimde ise gözlemlediğim sorunları takım liderlerine her ne kadar anlatsam da sorunların çözülmediğini gördükten sonra silkelenmemi sağlayan hayatımda eminim ki yer edicek o önemli geri dönüşü almıştım. Demişti ki bana Batu biz burada kulaktan kulağa oynamıyoruz kendine stajyer gözüyle bakma sen bir mühendissin ve sen sorun çözeceksin sorun yaratmayacaksın. Git sorunları tespit et ve onları çöz! Hangi işe girersem gireyim bir daha unutmayacağım bu geri bildirim öyle bir silkeledi ki beni dedim ki “Haydi batu sorunu anla ve öyle bir anla ki hatayı anlatma vaktin geldiğinde en aptala bile bu sorunun neden olduğunu anlatabiliyor ol.”

5)Öyle zamanlar gelecek ki sorun sende değil senden daha büyük mecralarda olacak.

Evet aynen başlıkta okuduğunuz gibi öyle zamanlar geldi ki başıma ne yaparsam yapayım operatöre hatanın nerede kaynaklandığını kaç kere anlatırsam anlatayım sorunun çözülmediği zamanlarla karşılaştım. Fabrikada yıllar yılı çözülmeyen sorunlar evet yıllar yılı. Herkesin farkında olmasına rağmen yıllar yılı çözülmeyen, çözülemeyen sorunlar. Tasarım değişikliği gerektiren, teknik resmi hatalı olan, hatalı parça tanımlanan parçalar. İşte böyle şeylerle karşılaştığınızda, duvara çarptığınızda ayağa kalkmayı, vazgeçmemeyi, üstüne gitmeyi asla ihmal etmeyin.

 • “If you are not prepared to be wrong, you will never come up with something original.”
 • (Eğer hata yapmaya hazırlıklı değilsen, hiç bir zaman orijinal bir şey ile ortaya çıkamayacaksın. )

chuttersnap-425092-unsplash.jpg

6)Öğrenme aşkını hiç bir zaman kaybetme!

Stajyerler olarak aldığımız seminerden sonra hayatımda daha önce hiçbir seminerde yapmamış olmama rağmen bu sefer kararlıydım gidecektim ve konu ile ilgili yardım isteyecektim ve yapmıştım ilk defa. Seminer bittikten sonra usulca semineri yapan Sevgi hanımın yanına gidip bana yaptığı işlerden bahsedip “ERP” sistemini bana anlatıp anlatamayacağını, reddetme olanağı olduğunu bile bile gidip sormuştum. Sorduktan sonraki 2 hafta içinde her bulduğum boşlukta yanına gittikten sonra son gittiğimde yanından ayrılmadan önce söylediği söz hala kulaklarımda.Öğrenme aşkını hiçbir zaman kaybetme! Hedeflerini her zaman yukarılarda tut.Kendine iyi bak!

Ve bu liste böyle uzayıp gidiyor. Hayatınızın hangi döneminde hangi yaşta hangi cinsiyette hangi ırkta hangi ülkede olursanız olun HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN!

 • Ve naçizane “Öğrenme Aşkınızı Hiç Kaybetmeyin Olur mu?”

Tüm bu hatalarla birlikte 20 günlük Staj süreme;

 • 2 Kaizen çalışması,
 • 1 Tamir Bülteni hazırlaması,
 • 25 tane takım lideri operatör bazında çözülmüş sorun,
 • Bir çok tek nokta eğitim kartlarının hazırlanması,
 • Şirkete milyarlar,
 • Kendime ise çok daha fazlasını katmış bulunmaktayım.

Daha iyileri sizlerin olsun. İyi günleriniz olsun. Sevgiler, Saygılar…

 Sorularınız için bana  b.boncuk@industryolog.com” adresinden ulaşabilirsiniz.

 Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Esen kalın.