Staj Yerim – TEI Tusaş Motor Sanayi

 

Merhaba sevgili okur,

Industryolog Akademi’deki ilk yazıma iş hayatına dair ilk kez deneyim yaşadığım staj yerim hakkındaki yazımla başlamak istedim. 🙂

 

Birçoğumuz bir dönem boyunca staj yeri bulabilme sıkıntısı çekmiştir. O dönemden geçerken birçok firmaya başvuru yapmıştım. Kariyer.net deki ”Kariyerini Uçur Staj Programı” başlığı altında TEI-Tusaş Motor Sanayi ile yollarımız kesişti. Staja başlamadan önce bu başlığı çok fazla egomania bulmuştum. Çünkü kendi sahasında çok güçlü bir firmanın stajyer bir öğrenci ile ilgilenmeyeceğini ve kariyeri için çok fazla bir şey öğretmeyeceğini düşünmüştüm. Tabi ki de öyle olmadı ve tam anlamıyla başlığın hakkını verdiler 🙂

PEKİ TEI-TUSAŞ MOTOR NEDİR NE ÜZERİNE ÇALIŞIR?

Tusaş motor II. Dünya Savaşı sırasında kurulması kararlaştırılmış bir anonim şirkettir. Amacı bir uçak sanayi kurmak ve yaşatmak olan bir kuruluştur. Ankara’da TAI(uçak gövdesi) ve Eskişehir’de TEI (uçak motoru) olmak üzere Tusaş bünyesinde ikiye ayrılır. TEI kurulduğu yıllarda sadece 12 parça üretim yaparken şuanda 770′ in üzerinde parça üretimi, 40′ tan fazla çeşitte askeri ve ticari motor programı için başarı ile çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda dünya üzerinde uçan, uçakların %90′ ından fazlasının motor parçasında TEI imzası bulunuyor.

Yukarıdaki tanıtım filminde TEI’ nin şuanda geldiği noktayı, dünyadaki gücümüzü ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Ve ilgisini çeken okuyucularımızın doğru habere ulaşabilmeleri için resmi hesaplarını sizlerle paylaşıyorum.

  • https://www.youtube.com/channel/UCKoiZ704O6VrACffhucNKAQ
  • https://www.tei.com.tr/

TEI DE STAJ ;

İmalat kısmına girmeden önce  3 gün sürecek olan bir oryantasyon eğitimi başlıyor. Eğitim süresince firmada bulunan tüm departmanların eğitim sorumluları gelip ekiplerin yaptıkları işleri, hedeflerini ve fabrika işleyişi ile ilgili bilgilendirmede bulunuyor. Bu eğitim staj raporları için kaçınılmaz bir fırsat sağlıyor. Çünkü istenilen tüm bilgiler ve daha fazlası size sunulmuş oluyor ki daha sonrasında sorularla vakit harcamak yerine işleyişe daha çok dahil olabilir ve güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz.3 günün sonunda insan kaynakları uzmanları tarafından stajyerlerin okudukları bölümlere göre departmanlara yerleştirilmiş oluyorsunuz.

Genel olarak her stajyer koçuna 1-2 stajyer düşecek şekilde bir ayarlama yapılıyor. En kalabalık stajyerin bulunduğu departman  6 kişi ile üretim departmanıydı ve şansıma ben oradaydım. Burada olmanın en büyük avantajı fabrikanın üretim kısmında bulunan her süreci ayrıntılarına kadar inceleyebilmek ve diğer departmanların birleştiği nokta olmasıydı. Departmanlarımız belirlendikten sonra planlama amirimiz bizleri alarak fabrikanın üst katında bulunan amerikanvari bir şekilde düzenlenmiş ofislere çıkardı. Üretim planlama ekibi ile tanıştıktan hemen sonra tezgah ürün çizelgesinin hazırlanış aşamalarını gösterdi. Haftalık çizelge düzenlendikten sonra fabrikanın üretim kısmına inilerek operatörler ile tanıştırılıp fabrika işleyişi anlatıldı.

Tanıştığımız çoğu kişi buranın bir okul olduğunu ve bunu iyi değerlendirmemiz gerektiğini söylemişti. Ne demek istediklerini daha sonradan anlamaya başlayacaktık. 🙂 Sonraki gün her stajyere ürün takibi için birkaç parça verildi. Oraya ait gerçek bir mühendismişiz gibi hissettiğimiz kısım başlamıştı. Her gün kendi ürünlerimizin parçalarını arayıp işlemi kontrol etmek, son durumu hakkında bilgi almak, işin aksamasını önlemek ve en sonunda satışını sağlamak bizim sorumluluğumuz altındaydı. Tabi ki de biz fark etmeden mühendisimiz parçalarımızı gözden geçiriyordu. Anlayacağınız rahat bir staj yerine tempolu, üretim planlamaya yakışır bir staj oldu.:)

Gün gün takibi yapılan tüm parçaların durumu planlama amirimize rapor ediliyordu. Herhangi bir sıkıntı yaşadığımızda amirimiz ile birlikte ürün incelemesi yapıyorduk. Her hafta üretim planlama ekibinin ortakları ile yapmış olduğu toplantılarına ve tezgah şeflerinin de dahil olduğu tezgah yükleme toplantılarına dahil oluyorduk. Ve bu aşamalarda mühendis olunca ne yapacağız, nasıl sorunlarla karşılaşacağız sorularının cevabını almış ve deneyimlemiş oluyorduk. 20 günlük stajımız bu şekilde devam etti.

STAJ NASIL AVANTAJA DÖNER?

20 gün boyunca stajyer öğrenciler için firmanın düzenlediği etkinlikler bulunmaktaydı. Bunlara tam katılım sağlamak önemliydi. Çünkü her aşamada İK da bulunan görevliler size eşlik ediyor ve sizleri değerlendiriyorlardı. Bu etkinlikler vaka çalışması (1. olan gruba küçük sürprizler olabilir 🙂 ), mülakat, ingilizce sınavı gibiydi. Bu etkinliklerin en büyük avantajı ileride nelerle karşılaşacağınızı görmenizi sağlıyordu. Aynı zamanda güzel bir iz bırakabilmek için de bir avantajdı.

Peki 20 günlük staj nasıl 30 günlük bir serüvene dönüştü? Bunun en önemli sebebi iletişim kabiliyeti ve gerçekten istekli olmanız. Sadece mühendislerle değil çalışan operatörler, memurlar ve en önemlisi İK ile aranızın iyi olması gerekiyor. Her gün verilen görevleri tamamladıktan sonra yemek aralarında mesai saatlerinde herkesle iletişim halindeydik. Gördüğümüz aklımıza takılan tüm soruları sormaya özen gösteriyorduk. Ve herkes tüm içtenlikleri ile bizlere yardımcı oluyordu.

Sorduğumuz bir soru üzerine ilgili mühendisimiz olayı hemen bir projeye döktü. Proje üzerine çalışma sahasına gittiğimde çalışan herkes bir daha gelmezler, şimdiye kadar ciddiye alıp uğraşanını görmedik diyorlardı. Belki de bu kurulan sözlere inat her gün itina ile gözlem yapıp sıkı bir çalışma yapmıştık. Azmimizdeki en büyük etken duyduğumuz heyecandı. Bizdeki çabayı gören mühendisimizin ricası ve İK ile olan iletişimimiz sayesinde stajımız uzamıştı. 30 günün sonunda proje bitmiş ve mühendisimize sunum yapmamız gerekiyordu. Toplantı salonuna gittiğimizde karşımızda firmanın konu ile ilgili birçok çalışanı müdürü ve İK lideri ile karşılaştık ve ilk sunumumu böyle güçlü bir kadro önünde yapmış oldum.

Yazımı sonlandırmadan önce 30 gün boyunca dikkatimi çeken noktalardan bahsetmek istiyorum. İlki firma savunma sanayi olması ve disiplinine rağmen çalışan herkes işe mutlu bir şekilde geliyordu. İşi benimsiyor ve stajyerlere gerçekten de bir şeyler  öğretmek için can atıyor olmalarıydı. Firmanın molalarda çalışan stresini azaltmak için özenle tasarlanmış sosyal tesisleri bulunuyor ve birçok etkinlikler düzenliyor. Bizim olduğumuz zaman zarfında en zevk aldığımız kısım Kafkas günüydü. Yemekhane, çalışanlar, orkestra her şey o güne özel tasarlanmıştı.

Son olarak proje ekibimdeki dostlarıma, ÜP amirime, proje imkanı sağlayan ISG lideri ve çalışanlarına, her gün yanlarından ayrılmadığımız ve vedalaşırken zorlandığımız İK ekibi ve operatörlere teşekkür ediyorum. Çok zevkli bir deneyim yaşamama vesile oldular. 🙂

Bu staj deneyimimden en önemli kazancım ise, asla vazgeçmemek oldu. İlk giriş anından son ana kadar hep iyi ki dedim, iyi ki vazgeçmemişim. Stajyerlerle ilgilenmeyeceğini hatta öğreti anlamında hiçbir şey katmayacağını düşündüğüm firma, bana hayatımın tecrübesini kazandırdı. Bu nedenle sizlere de naçizane fikrim hiçbir şeyden kolay vazgeçmeyin ve yaşamadan bilemeyeceğinizi asla unutmayın 🙂

Görüş ve sorularınız için bozturk@industryolog.com veya btlzturk95@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.