Strateji Planlama – I

Oluşumunu tamamlamış her kurum ve kuruluşların ulaşmak istediği gelecek vizyonu ve kariyer hedefleri vardır. Bu hedeflere ulaşmak için bazı stratejiler geliştirmeli bunları uygulamalı ve kontrol etmelidir.

Stratejik yönetimin ne olduğunu ve nasıl işe yaradığını biraz daha detaya inerek anlatmak gerekirse;Strateji dilimize Yunancadan ‘strategia’  kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise komutanlık sanatıdır. Strateji uzun başı ve sonu olmayan bir süreçtir.Eğer bir strateji belirliyor ve bunu uyguluyorsak takip etmeli ve sürekli günceli yakalamalıyız. Eğer eski şartlara uyan ama şuan ki şartlara uymayan bir durum varsa o noktaya müdahale edilmeli ve tekrar günümüze uyarlanmalı değişimlerle sürekli desteklenmelidir.

Stratejik planlama ekip tarafından yapılır. Ekipteki tüm bireylerin fikirlerinden yararlanılarak yapılır. Tek kişidense ekip olarak çalışmak ve farklı deneyimlerden yararlanmak her zaman önemlidir. Bu kadar önemli bir konuda hatasız bir strateji belirlemek için bize yardımcı olabilecek birçok analiz vardır.

Bugün size anlatacağım konu ise bu yöntemlerden biri olan  Pest analizi. Sizlere pest analizinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını kısaca özetleyeceğim iyi okumalar 🙂

PEST ANALİZİ NEDİR?

Bir kuruluşun içine bulunduğu zamanı göz önüne alarak hangi şartlarda olduğunu dış değerlendirerek çevresel faktörleri kendi üzerimizde değerlendirmeye ve karşılaştırmamıza yarayan etkili bir analizdir.Çevremizde olan biten değişimleri fark etmemize ve sürekli günceli yakalamamıza yarayan bir yöntemdir. Bu analiz sayesinde geri kalmayız ve sürekli yenilik ve gelişim içinde oluruz.Politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik olmak üzere dört farklı açıdan pazarın dinamiklerini incelemek için oluşturulur.

1-Politik:Siyasi etmenlerdir. Mevcut hükümet durumu ile birlikte , Bir ürünün devletin sanayi alanında ne kadar etkili olduğu, Devletlerin ürün üzerindeki vergi, gümrük ve mali politikalarının incelenerek bir kutucuk halinde yazılmasıdır.

2-Ekonomik: Enflasyon oranı, faiz , döviz gibi bir çok etmenden fiyat artışları ve azalışlarındaki değişimler ile arz talep eğrilerinin değişmesi bunun sonucunda oluşan değişimleri gözlemlemektir.

3-Sosyolojik: Bu kısımda devletin sosyal çevresi incelenir. Ve böylece kültür, nüfus gibi birçok alanda araştırmalar yapılarak sosyal çevrenin farkına varmaktır.

4-Tekonolojik: Teknolojik etmenlerin incelendiği kısımdır. Burada  inovasyoların takibi yapılır. Böylece teknolojik farkındalık kazanılmış olur.

Şimdi bu dört maddeyi PEST ANALİZİ başlığı üzerinde birleştirirsek karşımıza böyle bir tablo çıkacaktır.

Bugün sizlerle yönetim stratejimizi oluştururken kullanabileceğimiz etkili bir yöntemden bahsettim. Stratejimizi belirlerken diğer yararlanabileceğimiz stratejileri okumak için yazımın devamını takip edebilirsiniz.