Strateji Planlama 2

Merhabalar,

Bir önceki yazımda sizlerle stratejik planlamada çok önemli olan bir analizi yani PEST analizini paylaşmıştım bugün ki yazımda diğer bir önemli analiz olan ve hemen hemen her durumda bize doğu bakış açısı kazandıracak bir analizden bahsetmek istiyorum.

SWOT analizi nedir?

Swot analizi bizim 4 adımda stratejimiz hakkında önemli noktaların ilgimizi çekmesini sağalayacak etkili bir analizdir.4 ana başlığın birleşimi ile SWOT kelimesi oluşuyor. Bunlar; Strengths (güçlü yönler), Weaknesses (zayıf yönler), Oppurtunities (fırsatlar) ve Threats (tehditler) kelimeleridir.

SWOT NE İŞE YARAR?

SWOT; Güçlü yönlerimizi, zayıf yönlerimizi,fırsatlar ve tehditleri değerlendirerek en doğru adımları atmamızı böylece sağlıklı bir strateji geliştirmemizi sağlar. Sadece şirketler için değil hemen hemen her konuda swot analizi size yardım edecektir. Örnek olarak size şöyle bir tavsiye verebilirim. Kendi kariyer hedefiniz  hakkında bir swot oluşturarak zayıf yönleriniz olan ve sizi hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen ya da yavaşlatan yönlerinizi fark edebilir ve bunları ortadan kaldırabilirsiniz.

SWOT ANALİZİ NASIL YAPILIR?

SWOT analizi yaparken yukarda saydığım dört ana başlık üzerinden tamamen dürüst olarak bu başlıkların altını doldurularak oluşturulur. Tabiki SWOT oluştururken bize yardımcı olabilecek sorular vardır.

1-Güçlü yönlerimizi belirlerken sorabileceğimiz sorular

Sizi diğerlerinden ayıran ne gibi özellikleriniz var?

Başkalarına göre neleri iyi yaparsınız?

Başkalarının önemsemediği fakat sizin için önemli olan noktalar nelerdir?

2-Zayıf yanlarımızı belirlerken sorabileceğimiz sorular

Eğitimini almadığınız ya da uzmanlaşmadığınız alanlar nelerdir?

Kendinizi diğerlerinden eksik hissettiğiniz yönleriniz nelerdir?

3-Fırsatları belirlerken sorabileceğimiz sorular

Hangi dış faktörler gelişirken size yardımcı olabilir?

Rakiplerinizin zayıfken sizin güçlü olduğunuz yönler neler?

4-Tehditleri belirlerken sorabileceğimiz sorular

Rakipleriniz size ne gibi zararlar verebilir?

Sektördeki değişimler size ne kadar zarar veriyor?

Gibi sorularla swotunuzu daha sağlıklı bir şekilde oluşturabilirsiniz.Örnek olması açısından sizlerle bir swot örneğini paylaşmak istiyorum.

MC DONALS SWOT analiz örneği

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..