Strateji Planlama 3

Merhabalar,

Önceki yazılarımda strateji planlamada kullanılan SWOT analizi ve PEST analizinden bahsettim. Bugün sizlerle bu analizlerden biraz daha farklı olan balık kılçığı diyagramından bahsedeceğim.

Balık kılçığı nedir?

İlk olarak balık kılçığının kim tarafından ne amaçla bulunduğundan bahsedelim.Balık kılçığı, ilk defa 1943 yılında Kaoru Ishikawa tarafından kullanılmıştır. Balık kılçığı aynı zamanda bir kalite aracıdır. Türkçe olarak sebep-sonuç diyagramı da denilmektedir.

Peki biz bu diyagramı stratejimizi belirlerken nasıl kullanacağız?

Şöyle ki stratejimizi geliştirirken öncelikle bizim bir hedefimiz var. Bu hedeflerinin gerçekleşmesini önleyen bir problemi yazabilirsiniz veya gerçekleştirmek istediğiniz hedefinizi yazabilirsiniz.Bu bahsettiğim örnekler gibi sorununuzu iyi kavrayıp kendinize uyarlayabilirsiniz. Böylece balık kılçığının başını oluşturmuş olacağız ve diyagram buradan dallanarak bizi çözüme götürecektir, çözüme olmasa bile üzerinde çalışarak problemlerinizi en alt seviyeye indirebilirsiniz.

Bu karşılaştığımız problemleri oluşturan sebepler aslında bir diğer problem yüzündendir. Domino taşlarını düşürsek bir hata bizi diğer hataya sürükleyecektir. İşte bu kısımlarda balık kılçığı diyagramı, hatamızı hemen çözmek ve asıl problemin nereden geldiğini bize söyleyecek olan diyagramlardan biridir.Bu problemleri tespit ederken aşağıda verdiğim şekilden de takip edeceğiniz üzere belli ana başlıklar halinde incelenir. Bu ana başlıklar belli istisnalar haricinde insan ,metot, makine malzeme ve insan kaynaklı hatalar olmak üzere 5 ana kategoride incelenir.

İsterseniz balık kılçığı oluştururken izlenecek adımları yazarak konuyu basit bir hale indirgeyelim.

1-Grafiğimizin en sağına çözmek istediğimiz problem ya da durumu yazılır.

2-Araştırmak istediğimiz bu problem alt ana başlıklarına ayrılır.

3-İncelenen problem nedenlerinin açıklamaları yazılmadan önce beyin fırtınaları ile birden fazla kişiden fikir alınarak oluşturulmalıdır.

Evet bu adımlarla diyagramımızı kolaylıkla oluşturabiliriz. Bir diğer adım ise bu aldığımız verileri tarafsız ve doğru bir şekilde değerlendirilip aktarımını sağlanmalıdır. Eğer değerlendirmelerde objektif olunmazsa örneğin çalışan kendini güvende hissetmez ve patronundan çekindiği için problemi doğru değerlendiremezse doğru sonuçlara ulaşmakta mümkün olmayacaktır. Ve diğer önemli nokta ise süreç sürekli değişim içinde olduğu için güncellenerek bilgiler taze tutulmalıdır. En doğru sonuca ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

Bugün sizlere balık kılçığı diyagramının ne olduğunu ve ne şekilde hazırlandığını anlatmaya çalıştım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..