SWOT Analizi

Merhabalar,

Güçlü ve zayıf yönlerinizi biliyor musunuz? Peki bu yönlerinizi avantaja dönüştürmeye ne dersiniz? Hayatta karşımıza birçok fırsat çıkar. Bazen yapmak, denemek isteriz. Bazen de bu bana uygun değil ya da ben bu işi yapamam deriz. Neden size uygun değil? İstemediğiniz için mi yoksa o işe karşı kendinizi yetersiz hissedip yapamayacağınızı düşündüğünüz için mi? Eğer ikinciyi seçtiyseniz gerçekten kendiniz gibi hissedip değişmenin zamanı gelmiş olabilir mi ne dersiniz?

SWOT analizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamaya, karşılaşabileceğiniz tehditleri görüp önceden tedbir almanıza yardımcı olan bir çeşit analizdir. İlk olarak 1960’lı yıllarda Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonrasında da şekillenerek daha düzenli bir yapıya ulaşmıştır. Bu durumları tespit ettiğinizde kişisel olarak daha iyi bir noktaya gelip hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Yeteneklerinizi, becerilerinizi en iyi şekilde kullanarak kariyerinizi geliştirebilirsiniz. İşletmelerde uygulandığında da kalıcı bir başarı elde edilebilir. Çünkü bu analiz hem kişisel hem de kurumsal amaçlı yapılabilir.

O zaman SWOT analizini daha yakından inceleyelim. SWOT kelimesi;

 • Strengths (güçlü yönler)
 • Weaknesses (zayıf yönler)
 • Opportunities (fırsatlar)
 • Threats (tehditler) kelimelerinin baş harflerinin birleşimi sonucu meydana gelir.

 

Herkesin kendine özel yetenekleri vardır. Ben hiçbir şey yapamıyorum diyen bir kişinin bile iyi olabileceği alanlar vardır, yeter ki bulmak istesin. İşte yeteneklerin gelişmesinde güçlü ve zayıf yönlerimiz aktif rol oynar. İç ve dış faktörler bizi biz yapan özellikleri oluşturur. Özelliklerimizi bilirsek, kendimizi daha yakından tanırsak yapabilme potansiyelimizin olduğu işleri daha kolay bir şekilde seçebiliriz ki bu da istenilen başarıya ulaşmamızı sağlar. Ben özelliklerimi net olarak bilmiyorum ya da belirleyemiyorum diyorsanız SWOT analizi size yardımcı olacaktır.

 

SWOT analizinin amacı, bir konu için karar verme aşamasında güçlü, zayıf, avantajlı veya dezavantajlı noktaların bir bütün halinde ele alınması ve daha iyi karar verebilmeyi sağlamaktır. O yüzden konunun her yönü gerçekçi bir şekilde ele alınmalıdır. Örneğin bir kariyer hedefiniz varsa bu analizi kendinize uyarlayarak güçlü yanlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde zayıf yönlerinizin de üstüne giderek onları nasıl aşabileceğinizi ve avantaja dönüştürebileceğinizi bulabilirsiniz. Fırsatları ve tehditleri o iş çerçevesinde belirleyerek olası durumları önceden kontrol altına alıp kariyer basamaklarında yükselmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu arada güçlü ve zayıf yönler; iç çevre faktörlerine, fırsatlar ve tehditler ise dış çevre faktörlerine bağlıdır.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Her bir noktayı tek tek ele alarak belirlemeniz gerekir. Onun için her nokta için sorulması gereken kritik sorular vardır. O sorulardan bazılarını sizin için yazıyorum. Burada kendinize karşı dürüst olmanız da önemli.

Güçlü Yönleri Belirlemek İçin Sorulması Gereken Sorular:  

 1. Başkalarının sahip olmadığı avantajlarınız(yetenekleriniz, aldığınız eğitimler vb.) nelerdir?
 2. Diğer insanlara göre daha iyi yaptığınız şeyler nelerdir?
 3. Çevrenizdekilere göre güçlü yanlarınız nelerdir?
 4. Gurur duyduğunuz başarılarınız varsa bunlar neler?

Zayıf Yönleri Belirlemek İçin Sorulması Gereken Sorular:  

 1. İyi olmadığınız için kaçmak istediğiniz işler nelerdir?
 2. İş hayatınız için kötü alışkanlıklarınız var mı?(sorumluluk alamamak, diğer bireylerle sürekli sorun yaşamak, işe geç kalmak vb.)
 3. Çevrenizdeki kişilere göre eksik ve zayıf yönleriniz neler?

 

Fırsatları Belirlemek İçin Sorulması Gereken Sorular:  

 1. Bana yardımcı olacak birileri var mı?
 2. Kendimi geliştirebilmek adına neler yapabilirim?
 3. Çevremde gelişme gösteren hangi konuları kendi avantajıma dönüştürebilirim?
 4. Rakiplerimin zorlandığı şeyleri kendi lehime nasıl çeviririm?

 

Tehditleri Belirlemek İçin Sorulması Gereken Sorular:  

 1. Ne gibi engellerle karşılaşıyorum ya da karşılaşabilirim?
 2. Benimle rekabet edebilecek biri var mı?
 3. Değişime ayak uydurabilir miyim?
 4. Zayıf yönlerimin meydana getirdiği tehditler neler?
 5. Gelişen koşullar bana ne gibi zararlar verebilir? gibi soruları kendinize sorarsanız ve dürüst bir şekilde cevaplarsanız her yönünüzü rahatlıkla görüp neler yapabileceğinizi, nereye yoğunlaşacağınızı daha rahat belirleyebilirsiniz.

Kendinizin güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek size hem daha güçlü hem de daha bilinçli yapar. Dış etmenlere karşı daha korunmasını sağlar. Herhangi bir konuda kendisi için en uygun kararı daha rahat şekilde alabilmesini sağlar. Fırsatları ve tehlikeleri bilerek olaya geniş çerçeveden bakabilmeyi öğrenir ve nerelerde ne hamlede bulunabileceğini çözmeye çalışır. O yüzden istediğiniz her konuda SWOT analizini uygulayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.