SWOT Analizinden TOWS Matrisine

Merhabalar, bugün sizlere hepimizin az çok aşina olduğu SWOT analizinin stratejiye dönüştürülme biçimi olan TOWS matrisinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar..

Bilindiği üzere SWOT analizi özellikle iş hayatı olmak üzere hayatımızın birçok alanında bilerek veya bilmeyerek kullandığımız bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü yönler (Strenghts), zayıf yönler (Weakness), fırsatlar (Oppurtinies) ve tehditler ( Threats) olmak üzere 4 ana başlığın baş harflerinden ismini alan SWOT,  bir değerlendirme şeklidir. Firmaların kendini iç ve dış faktörleri göz önüne alarak analiz etmesini sağlar. Ancak SWOT, sadece bilgi içermektedir. Bu bilgiyi firmaya katma değer sağlayacak şekilde stratejiye dönüştürme konusunda ise devreye TOWS matrisi girmektedir.  TOWS matrisi aşağıda görüldüğü üzere 4 tane stratejiden oluşmaktadır.

Zayıf Yönler Güçlü Yönler
Tehditler WT ST
Fırsatlar WO SO

WT Stratejisi

Tehditlerden kaçabilmek için zayıf yönlerimizi nasıl en aza indirebileceğimiz konusundaki önerileri içeren strateji türüdür. İçteki zayıflıkları azaltarak dış tehditlerden korunmayı amaçlar. Savunmacı bir yapıda olduğu için başarı anlamında bu stratejiye güvenilmemelidir.

ST Stratejisi

Tehditleri ortadan kaldırmak veya en aza indirgemek için güçlü yönlerden yararlanılmasını ifade eden strateji türüdür. SWOT analizinde üstünlük veya güçlü yön olarak belirlediğimiz özellikleri şirketin menfaatleri doğrultusunda kullanmak amaçlanmaktadır. Bu strateji ile özellikle finansal açıdan iyi olan şirketler sektör çeşitliliği sağlayarak risklerden kaçınmaktadırlar.

WO Stratejisi

SWOT ile belirlenen iç zayıflıkların dış fırsatlara dönüştürülmesi için geliştirilen strateji türüdür. Örnek verecek olursak, bir mobilya fabrikasında biriken stoku eritmek amacıyla paket mobilya(çeyiz paketi, düğün paketi, genç paketi) uygulamasına geçilerek hem eldeki stoku eritme hem de satışların artması sağlanmış olacaktır. Böylelikle de zayıflık olarak değerlendirebileceğimiz fazla stok, satış işleminin gerçekleşmesiyle kara dönüştürülmüş olur.

SO Stratejisi

Firmanın güçlü yönleriyle görülen fırsatların birleştirilmesiyle oluşan strateji türüdür.  Bu stratejiye verilebilecek en güzel örneklerden biri ise teknolojik gücünü büyüyen internet pazarında çok iyi kullanan Facebook’tur.

Bu stratejileri belirlerken ele almamız gereken birden fazla faktör olduğu takdirde; üstünlükler, zayıflıklar, fırsatlar ve tehditleri stratejisine göre matrisleştirmek daha uygun olacaktır. Bu matris düzenine örnek ise aşağıdaki gibidir.

 
WT Matrisi W1 W2 W3 S4
T1        
T2        
T3        
T4        

Bu matrisler ile oluşturulan stratejik seçenekler ile zayıflıklarımızı en aza indirirken tehditlerden nasıl korunabileceğimizi veya fırsatlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğimizi de çok kolay bir şekilde görmüş oluruz.

SWOT –TOWS analizleri stratejileri belirleyip uygulama anlamında doğru bir şekilde çözüm sağlayan bir analiz yöntemidir. Kullanımı ve uygulanması da kolay olduğu için çoğu firma tarafından oldukça sık kullanılır. SWOT-TOWS analizleri ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soruda bana ecayir@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıcakla kalın 🙂