Tahminleme 

Merhabalar;

Tahminleme için kısaca gelecekteki olayları tahmin etme sanatı diyebiliriz. Yöneticiler karar verirken çoğu zaman ileride nasıl olaylar gerçekleşeceğini bilmeden  kararlar verirler. Bu kararlar çoğu zaman tahmin yapılmaksızın alındığı için kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bunu önleyebilmek için tahminleme yapılmalıdır.

Tahminleme ile karar veren yöneticiler aldıkları kararların ileride nasıl bir sonuç doğuracağını bilerek müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede karşılamaktadırlar. Tahminleme ile gerçekleşen olayların sonucu şans eseri olmaktan çıkıp, gerçekçi bir sonuç olmaktadır. Tahminleme ile geçmişteki olaylar göz önünde bulundurularak gelecekte olayların nasıl sonuçlanacağı tahmin edilebilmektedir.

tahminleme

Zaman boyutuna göre 3 tip tahminleme tipi vardır. Bunlar:

1.Kısa Vadeli Tahminleme

3 aydan daha az süreler için yapılan tahminlemelerdir.  Satın alma planlaması, personel giriş çıkışları, üretim seviyesi gibi faaliyetlerde kullanılmaktadır.

tahminleme

2.Orta Vadeli Tahminleme

Genellikle 3 aydan 3 yıla kadar süreler için yapılan tahminleme tipidir.Üretim planlama, bütçeleme, satış planlama, personel giriş çıkışları gibi planların tahminlemesi için kullanılmaktadır.

3.Uzun Vadeli Tahminleme

3 yıl ve daha fazlası süreler için kullanılmaktadır. Sermaye harcamaları, tesis konumlandırma gibi faaliyetler de kullanılmaktadır.

Tahminleme için iki çeşit yaklaşım tipi vardır. Bunlar kalitatif ve kantitatif yaklaşımlardır.

Kantitatif modeller ile tahminleme yapabilmek için geçmiş veriler ve çeşitli matematiksel modeller kullanılmaktadır. Kantitatif modeller için sayısal tahmin modelleri de diyebiliriz. Genel olarak 5 kategoride incelenmektedir. Fakat bu kategoriler de zaman serisi modelleri ve ilişkisel modeller olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tahminleme

1. Naif Yaklaşım

2. Hareketli ortalamalar

3. Üstel düzeltim                                                             Zaman Serisi Modelleri

4. Trend izdüşümleri

5. Doğrusal Regresyon                                                   İlişkisel Modeller

 

Kalitatif modeller ise kantitatiften farklı olarak daha çok sezgiler, duygular ile elde edilirler.  4 çeşit kalitatif model vardır. Bunlar:

1. Yönetim Kurulunun Görüşleri

2.Delphi Yöntemi

3.Karışık Satış Gücü

4.Pazar Araştırması

Bu yazımda tahminleme nedir neden önemlidir ve hangi yaklaşımları vardır bahsettim. Bir diğer yazımda tahminleme yaklaşımları ve kategorilerini tek tek anlatacağım. Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…