Merhaba,
Sizlere teknoloji ve sanayinin muhteşem buluşması olan 3D yazıcıları bunun sonucunda oluşan yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi teknoloji hızla ilerliyor. Bu ilerleyişinde sanayi ile el ele verip ürünler,fikirler,tasarımlar,yenilikler ortaya koymaktadır. Yenilikler, insan hayatını daha da lüks ve hızlı hale getiriyor.


3D teknolojisi bilgisayar ortamında tasarlanmış nesnelerin üç boyutlu olarak katı formda basılması ile üç boyutlu baskı elde edilmesidir. Bu teknoloji ilk olarak 1980’li yıllarda başlamasına rağmen 2010 yılından sonra tüm dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılmaya ve gelişmeye başlamıştır. İlk üç boyutlu yazıcı 1984 yılında üretilmiş ve şimdilerde bir çok firma üç boyutlu yazıcı üretimi yapabilmektedir.
Üç boyutlu yazıcılar , CAD(Bilgisayar Destekli Tasarım) programları ile tasarlanmakta, özellikle kopya oluşturmak ve kalıp oluşturmakda 3D yazıcıları ile nesneler bilgisayar ortamına aktarılmatadır.
Fabrikaların küçük bir kutuya sığdırıldığı bu teknoloji ile yaşamımızın her alanını üretken ve yenilikci olarak sürdürebiliriz. Bu teknoloji gelecekte şimdikine nazaran daha aktif ve kullanım alanları bakımından yaygın bir şekilde olacağı sinyallerini şimdiden gösteriyor. Üretilen ürün ile tüketici arasında zaman ve mekan kavramlarının minimum olduğu bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Aynı zamanda fabrika işçisinin olmadığı, birçok masrafların en aza indirildiği, daha az enerji, daha az işgüçü, daha küçük mekan, daha hızlı satış vb. bir devir oluşmaktadır. Maalesef ki üretimi ne kadar hızlı ve kolay olsada üç boyutlu yazıcılara ulaşılması bir okadar zor ve maliyetlidir. Türkiye’de ise yaygın olmayan bu teknolojinin, giderek yayılması insanların hayal dünyasına ve yaratıcılıklarına ışık tutması gereklidir.

Bir ürün veya nesnenin tasarım bilgileri bulunmadığı durumlarda, nesneyi yeniden üretebilmek vaya geliştirmek amacıyla, dijitalleştirerek ürünün üç boyutlu uzayda gerekli olan sayısal tasarım verilerinin elde edilmesine ‘’Tersine Mühendislik’’adı verilir. Buradaki ‘’Tersine ‘’(Reverse) terimi dijital ve fiziksel dünyalar arasında yapılan veri aktarımının çift yönlülüğünden gelmektedir. Günümüzde optik ölçüm teknolojisindeki gelişmeler ile bu formlar kolaylıkla ölçümlendirilebilmektedir. Akon Brueckmann 3 boyutlu Optik Tarama Sistemleri’ne sahip olduğu patentli teknolojisi ile pek çok uluslararası firma tarafından kabul görmüş ve hem tersine mühendislik hem de kalite kontrol çalışmalarında kullanılmaktadır.
Tersine mühendisliğin olmazsa olmazlarından sayılan 3 boyutlu yazıcılar bilgisayarda hazırlanan 3 boyutlu CAD modelini direkt olarak elle tutulur fiziksel modellere dönüştürerek saatler içerisinde elde edebilmektedir. 3 boyutlu yazıcılar kendi içerisinde farklılıklar göstermekle beraber prensibleri aynıdır. Bu üretim tabandan başlayarak katman katman malzemenin üst üste eklenmesiyle oluşturulur.

Bilgisayar destekli tasarım(CAD), bilgisayar destekli üretim(CAM), bilgisayar destekli mühendislik (CAE) ve diğer yazılımlar kullanılabilir bir metot haline gelmiştir. Otomotiv , dayanıklı tüketim, savunma sanayi ve yan sanayiler ürün geliştirme sürecini kısaltan, hassayet ve kalite kazandıran bu süreç bir çok firma tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu olgunun ortaya çıkmasının en yaygın sebepleri;
* Üreticinin bir parçayı uzun zamandır üretmemesi ve tekrar üretmek istemesi,
* Orjinal tasarımın yetersiz dökümantasyona sahip olması,
* Bir ürünün orjinal üreticinin artık bulunmaması fakat müşterilerin bu ürüne ihtiyacının olması,
* Ürünün bazı kötü özelliklerinin yenilenmesi,
* Ürünün uzun süreli kullanımlar için güçlendirilmesi,
* Ürünün performansını ve özelliklerini geliştirmede sonuca götürecek yeni yolların keşfedilmesi,
* Rakip ürünlerin anlaşılması ve daha iyi ürünlerin geliştirilmesinde rekabete dayalı kıyaslama metodlarının elde edilmesi,
* Orjinal üretici firmanın ek/yedek parçalar sağlamada yetersiz olması,
* Modası geçmiş parçaların ya da eski üretim işlemlerinin bugünki teknolojilerle güncellenmesidir.

3D yazıcıları ile işin ticari boyutu bir yana sosyal açıdan pek çok kullanım alanları bulunmaktadır.Bu teknoloji sayesinde görme engelli arkadaşlarımıza hayatı kolaylaştıran yenilikler sunulmaktadır. Bunlar 3D yazıcısına basılmış haritalar, çocuklar için kabartma resim kitapları, öğrenciler için mezuniyet yıllığı ve hatta görme engelli bir anne için çocuğunun 3D baskılı yüzü vb. gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.Bu yenilikli teknoloji onlara diğer insanlardan bir farklarının olmadığını, birçok faaliyeti kendi başlarına halledebildiklerini kanıtlamaktadır. En güzel yanı bu olsa gerek…

Okuduğunuz için teşekkür ederim, görüşmek üzere…