Temel Becerileri Geliştirme Sistematiği: Dojo

Temel becerileri geliştirme sistematiği: Dojo

Kendisiyle mücadele eden insan en değerli insandır.” Benim mücadelem bazen okuyarak bazen yazarak olacak…

Yemek yapmayı nasıl öğrendiniz? Ben mutfakta anneannemin yaptığı yemekleri izleyerek öğrendim. Aşamalı olarak takip ettim; domatesi nasıl sıkmadan soyduğunu, biberin içini nasıl çıkardığını ve pilavı yaparken attığı tuzun ölçüsünü nasıl ayarladığını… Meğer bu bir çeşit beceri geliştirme sistemiymiş, şimdi “dojo”yu hep beraber öğrenelim.

Dojo, uzak doğu dövüş sporlarının çalışıldığı odaları tanımlamak için kullanılan Japonca bir kelimedir. Yalınlaştırma ile alakası; işi öğrenenlerin temel hareketlerinin, gerçek üretim hattına geçmeden önce sınandığı veya öğretildiği yerdir. Dojoların tasarımı yapılırken üretim sisteminin benzer, aksiyonların aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Samuraylar, karşısındakini yenmek için püf noktaları burada öğrenip, her türlü çalışma hareketlerini bu odalarda gerçekleştirirler. Dojolar detaylar içindir. Aksiyonların ileri derecede detaylı çalışılması önemli bir noktadır. Detaylar, yalınlaştırma için de önemli bir noktadır. Göz hareketleri, parmakların hareketleri, ayak-adım hareketleri gibi ayrıntılı bir şekilde aksiyonlar öğrenilir.

 

Bu ayrıntılar uygulamalı olduğu için öğrenenler açısından çok avantajlıdır. Aksiyonu öğretenlere ise işleri daha detaylı bir şekilde inceleme ve iyileştirme yapılacak noktaları keşfetme şansı vermiş olur.

‘En iyi yaklaşım problem olmadığı düşünülen yerdeki problemleri bulmak ve çözmektir’

-Shingo

 

Yalın için detaylar ve inceleme çok önemlidir. Çalışanın sadece ellerine değil, ellerinde ne olduğuna, ne iş yaptıklarına, neden bu şekilde yaptıklarına ve sebeplerine bakmak da çok önemli bir olaydır. İşlerin kolay anlaşılması için bu şekilde gözlem yapmak, çalışma ortamının iyileştirilmesi adına çalışmaları da kolaylaştıracaktır.

Eiji’nin de söylediği gibi ‘Sizlerden kendi aklınızı kullanmanızı istiyorum. Ve sizlerin çalışanlarınızı da kendi kendilerine düşünebilmeleri için bizzat eğitmenizi istiyorum.’

Faydalı olması umuduyla, güzel günler dilerim…