Ters İnovasyon

Herkese Merhabalar,

İlk yazımda sizlere ‘Ters İnovasyon’ dan bahsedeceğim. Ters inovasyonu anlatmadan hemen önce inovasyonun kısa bir tanımını yapmak istiyorum. Böylece ters inovasyon kavramını daha iyi pekiştireceğimizi düşünüyorum.

 

Türkçe karşılığı ‘yenilenme’ olan inovasyon kelimesi Latince ‘innovare’ kökünden türetilmiştir. Bahsedilen yenilenme kısa süreli olmamakla beraber kendine pazar payı yaratan, daha önce bulunmayan bir çözüm bulma durumunu üstlenip, ülkenin kalkınmasında büyük rol oynayan ve her alanda gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere geçen bir buluştur .

 Ters inovasyonun  tanımını yapacak olursak;

Ters İnovasyon:  İnovasyonun gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere geçiş halidir.

Peki gelişmiş bir ülke gelişmekte olan bir ülkenin inovasyonuna neden ihtiyaç duysun?

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; gelişmiş ülkelerin müşteri fazlalığından dolayı doğan yetersizlik bize bu terimi getirmiştir. Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki farklar tersine inovasyonun doğuşuna sebep olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş olan ülkelere göre farkları şunlardır;

  • Tercihler: Burada başrol ülkelerin birbirine göre tercih farkları. Örneğin Hindistan da PepsiCo’nun geliştirdiği mercimek bazlı yiyecek, gelişmiş ülkelerde büyük ilgi çekmiş ve tersine inovasyona neden olmuştur.
  • Performans farkı: Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere nazaran daha az maliyetle daha verimli performans elde etme yoluna giderler. Bu tür yenilenmelerde az bütçe gerektirdiği için gelişmiş ülkelerin dikkatini çeker.
  • Altyapı farkı: Gelişmiş ülkeler yerleşik altyapıyı çoktan benimsemiş olup yenilikleri kolayca uygulayamazken, gelişmekte olan ülkeler hala gelişme aşamasında olduklarından şartlara hemen uyum sağlar ve son yenilikleri anında uygulayabilirler.
  • Yasal düzenleme: Gelişmekte olan ülkelerde bulunan yasal düzenleme sistemleri henüz yeterince gelişmediğinden inovasyona uğrayan yeni ürünler de yasal sorunlara takılmadan kolayca üretilebilirler.
  • Sürdürülebilirlik: Yoksul ülkeler refah seviyesine ulaşmak için zengin ülkelere göre daha heveslidirler. Bu durum gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilirliği kolaylaştırır.

Bir örnekle terimimizi özetleyebiliriz. GE kardiyoloji cihazı(solda) Hindistan gibi yoksul bir ülke için çok pahalıydı. Ayrıca kullanımı, onarımı ve taşınması da oldukça zordu. GE Sağlık, bu zorluklar karşısında Hindistan için MAC400’ü geliştirmeye başladı(sağda). MAC400’ün taşınması kolay, maliyeti az, batarya ile çalışabilme özelliği var ve eğitim seviyesine göre kullanımı, bakım-onarımı çok kolay. Hindistan’da kendini çabucak kanıtlayan bu ürün gelişmiş ülkelerinde dikkatinden kaçmamış böylece pazar payının yarısına sahip olmuştur. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.