Ters İnovasyon

Merhabalar,

Her an dengelerin değiştiği bir pazarda sağlam kalabilmek için bazı stratejiler uygulanır bunlardan biri de inovasyondur. İnovasyon, yenilikleri ve güncel değişimleri takip ederek rakiplerden farkımızı ortaya koyduğumuz yeni bir ürün ya da hazırda bulunan bir ürünü daha kullanışlı daha pratik hale getirecek bir fikirdir. Yeni fikirler her zaman yeni inovasyon fikirlerini doğurur.

İnovasyonun genelde gelişmiş ülkelerde geliştirilip tüketicilere sunulduğu bilinmektedir. Az gelişmiş ülkeler ise bu yeni fikirleri gelişmiş ülkelerden alıp geliştirir. Böylece gereksinimlerini gidermiş olurlar. Ama bazen gelişmiş ülkelerdeki koşullar diğer ülkelerde olmaz ve kendilerine uyarlayamazlar. İşte bu gibi durumlarda devreye ters inovayon girer.

Ters İnovasyon nedir?

Yeni bir fikrin az gelişmiş bir ülkede uygulamaya konulduğu  ve burada daha da geliştirilerek sonradan gelişmiş ülkelere geçiş yapan her türlü inovasyon ters inovasyon olarak tanımlanabilir. Bu noktada çoğu kişinin aklına şu soru geliyor. Gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelerde bulunan bir ürüne veya hizmete neden ihtiyaç duysun?

Bu ülkeler arasında bazı temel farklar vardır bunlar;

1-Alt Yapı Farkı: Gelişmiş ülkeler zaten kendilerine ait bir güçlü altyapıya sahiptir. Ama gelişmekte olan ülkeler alt yapıyı daha oluşturma evresindedir. Bu yüzden yeni bir fikir gelişmemiş ülkelerde rahatlıkla kurulabilir. Gelişmiş ülkeler ise bu sistemi korumaya daha meyilli olacaklardır.

2-Yasal Düzenleme : Gelişmekte olan ülkelerde yasaların gelişimi daha yavaştır.Bu yüzden yeni ürünlerin yasal düzenlemelerden geçememe ihtimali daha azdır.

3-Tercihler: Her ülkenin kendine özgü istekleri vardır. Çünkü kültür farklılıkları farklı isteklere yol açar. Bu durumda da bir ülkede çok sevilen bir ürün diğer ülkede hiç sevilmeyebilir.

Bunun gibi farklılıklar da göz önünde bulundurulduğunda  uzman görüşler ,ters inovasyonun  gelişmekte olan bir ülkeyi çok yüksek bir noktaya taşırken gelişmekte olan ülkelerin çöküşünü hızlandırabileceğini savunuyorlar.

Ters İnovasyon ile ilgili bu görüşü destekleyecek birçok başarılı örnek bulunmaktadır.

Bunlardan en çok bilineni GE KARDİYOLOJİ CİHAZI

GE Sağlık mühendislik ekibi Hindistan’daki doktorları ziyaret ettiğinde, Hindistan’da  kendi üretimlerini yaptıkları (EKG) cihazı yerine yerel markaların kullanıldığını gözlemliyorlar. Gelişmiş ülkelerde çok popüler olan ve doyuma ulaşan bu ürünün gelişmemiş ülkelerde kullanılmaması bir tehdit olarak algılandı çünkü yerel bir  üreticinin onlara rakip olması muhtemel bir durumdu. Bu tehditlere fırsat vermemek için EKG den  geliştirilmiş bir ürün yerine diğerine göre maliyeti düşük, her eğitim düzeyi için kolay kullanılabilir ve  bataryayla çalışan  yepyeni bir ürün ortaya koydular. Hindistan’ın başarılı bir şekilde dikkatini çeken ürün kısa sürede gelişmiş ülkelerde de yaygınlaştı.

Bir diğer örnek ise, WALL MART

Perakende devi Wal Martgelişmekte olan pazarlara girdiğinde fark yaratmak için inovasyon yapması gerektiğini çok önce farketti. Şirket Meksika, Brezilya ve Arjantin’de yaygın olan perakende mağazalarının bir benzerini bir Wal Mart açtı çünkü küçük Wal Martyerel kültürlerinin ihtiyaçlarını şaun için karşılıyordu. Daha sonra ise Küçük Wal Mart konseptini gelişmiş ülkelere geri getirdi çünkü büyük mağazaların pazarı doymuş ve dikkaç çekmiyordu.Onun yerine küçük ve daha çok sayıda mağazayla pazara girdi.Ve çokta başarılı sonuçlar elde etti.

Bu örneklerde de görüldüğü gibi Ters İnovasyonun bir çok avantajını görmek mümkün. Sadece gelişmiş ülkelerle sınırlı kalmayıp aslında görülmeyen yerleri keşfetmek pazardaki dengeleri çok farklı değiştirebilecek güçte.