Tersine Mühendislik

 

Merhaba. Bu yazımda sizlere belki de şu zamanlarda boy gösteren çoğu üst düzey şirketin büyüme sebeplerinden biri olan “Tersine Mühendislik”’ten bahsedeceğim.

İnsanlığın başlangıcından bu yana yaratılmış, keşfedilmiş çoğu şey bir mühendislik ürünüdür. Peki nedir bu mühendislik?

Mühendislik; deneyim ve uygulama yoluyla matematik ve fen bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin, doğanın sunduğu malzeme ve enerjilerin insanlığın yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılmasını ve uygulamaya geçirilmesini sağlayan meslektir. Bu mesleği icra edene de “mühendis” denir. Mühendisler var olan bir sistemi ya da ürünü değişen hayat şartları gereği sürekli olarak ileriye taşımalıdır. Bunu da yapması için sistemleri çok iyi bir şekilde tanımalı ve çözümlemelidir. İşte tam da burada devreye tersine mühendislik girmektedir.

 

Tersine mühendisliği uygularken elde var olan ürünün ya da sistemin oluşumunun detaylı olarak bilinmesi gereklidir. Etiğe uygun olmuyor gibi gözükse de ya da bilgi emek hırsızlığı olarak algılanabilse de durumun bu kavramlarla alakası yoktur. Ürünü ya da sistemi geliştirmek için farklı bakış açılarına ihtiyaç vardır. Bu bakış açıları da ancak çözümleme yapılarak çok daha verimli olur.

 

Tersine mühendislik uygulaması sadece fikir edinme ya da oluşumu görme değildir. Sistemde var olan hataları önceden görmeyi ve sistemi yavaşlatan etmenleri ayıklamayı sağlar.

Şunu net olarak söyleyebiliriz ki şu an dünyada büyük olarak nitelendirilen  şirketlerin uluslararası piyasada söz sahibi olmalarının belki de en büyük etmenlerinden biri TERSİNE MÜHENDİSLİK UYGULAMALARI’dır.

Diğer yazımda görüşmek dileğiyle…