Tersine Mühendislik

Herkese Merhaba,

Bu yazımda tersine mühendisliği açıklamaya çalışacağım.

Tersine mühendislik bir ileri imalat yöntemidir. Bir objeyi kopyalamak, geliştirmek, çalışma prensibini belirmek amacıyla parçalarına ayırmak olarak adlandırmaya ek olarak üretilmiş bir objenin tasarım bilgilerinin bulunmadığı ortamda objeyi tekrar üretmek geliştirmek ve analiz etmek için kullanılır.

Orijinalinden hareketle aynı işleve sahip yeni bir obje oluşturulmaya çalışılırken model olan obje parçalarına ayrılır ve çalışma prensibi detaylı bir şekilde incelenir. Model obje CMM, üç boyutlu üçgenli lazer tarayıcılar, üç boyutlu yapısal ışık sayısallaştırıcı tarayıcı veya bilgisayarlı tomografi gibi üç boyutlu tarama teknolojileri kullanılarak ölçülebilir.

±0,05 mmden başlayan hassasiyetlerde veri elde edilebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda üç boyutlu uzayda sayısal tasarım bilgileri oluşturulur. Tersine mühendislikte numune objenin parçasından hareketle imalat sürecindeki aşamalara tersine (geriye) doğru gidilir. Arkeoloji,  sanat, tıp ve mühendislik gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

TERSİNE MÜHENDİSLİK KULLANIM AMAÇLARI

  • Daha önceden üretilmiş eski parçanın bugünkü teknoloji ile daha ucuz ve gelişmiş üretimi için,
  • Rakip firmanın ürününü incelemek ve özelliklerini keşfetmek için,
  • Rekabette üstünlük sağlamak için,
  • Üretimi durmuş ürünün tekrar üretilmesi için,
  • Ürünün yeniden tasarımı ve güçlendirilmesi için,
  • Ürünün üretim dokümantasyonunun kaybolması ve yeniden ihtiyaç duyulması halinde tersine mühendislik yöntemi kullanılabilir.

Hoş çakalın, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.