Tesis Yerleşimi

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere tesis yerleşiminden bahsedeceğim. Aslında kapsamlı bir konu, bu yüzden seri halinde yazacağım. Şu anda serinin ilk yazısıyla sizlerleyim.  

Belirli bir hizmeti gerçekleştirmek amacıyla kurulan yapıya tesis adı verilir. Tesisin nereye kurulacağına dair kararlar belirlendikten sonra tesisin iç düzenlemeleri ve yerleşimleri yapılır. Tesis için yer seçimi kritik bir aşamadır. Nereye kurulursa daha verimli olur, organizasyon için daha uygun bir yer var mıdır gibi sorular yer seçimini etkiler. Aslında yeni kurulan organizasyonlar için tesis seçimi sadece bir kere olur gibi görünür. Oysa durum çok farklıdır; yıllar önce kurulmuş bir firma bile tesisini değiştirebilir. Evet belki maliyetli olur taşınma durumu ama her zaman öncelik verimliliği artırmak ve o organizasyon için en iyi kararları almaktır. O yüzden yer seçimi tüm organizasyonlar açısından önemli bir faktördür.

suburban scale model

Neden Tesis Yer Seçimine İhtiyaç Duyulur?

Bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Gelin birkaç tanesini hep birlikte inceleyelim.

Firmalar ilk kurulduğu anda ileride ne olacağını belirleyemeyebilir. Zaman ilerledikçe ismi daha çok duyulduysa ve oluşan talep de fazlaysa yeni bir alana taşınıp üretim hacmini genişletmek için tesis değişikliğine gidebilir. Nedenlerden birisi budur.

Free stock photo of road, traffic, building, industry

Küçük bir fırınınız var diyelim, ekmek satıyorsunuz. Ama işlerinizi biraz daha büyütüp pastane açacaksınız. O yüzden yeni ürün ve teknolojik aletler alabilmeniz için mevcut yerinizi değiştirmeniz gerekir. İşte değiştirmek için bir sebep daha.

Ergonomik koşulların yetersizliği de tesisin değişmesi için bir kriter olarak karşımıza çıkar. İş ve çevre koşullarının insana uyumlaştırılması sürecine ergonomi adı verilir. Özellikle iş yerlerindeki olumsuz koşulların işçilerde meydana getirdiği olumsuz durumlar(boyun ağrıları, sırt incinmesi gibi) göz önüne alındığında ergonominin ne derece önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılır. Ergonomik koşullar sağlandığında risk faktörleri de ciddi anlamda azaltılmış olur.  

grey desk lamp on top of office desk

Var olan tesisin hammaddeye, depoya ya da pazara uzak olması firma açısından olumsuz bir durumdur. Çünkü uzak olması, malzeme taşımalarında ekstra maliyete neden olur. Firmanın olası sorunları düşünüp yer değişikliğine gitmesi daha karlı bir ortamın oluşmasını sağlar.

Görüldüğü gibi her istenildiğinde yer değişimi tabi ki olmuyor. Çünkü bu tür kararlar verildikten bir hatanın telafisi güç oluyor. Bu da bir çeşit sorumluluk anlamına geliyor. Aynı şekilde işletme maliyetleri de son derece etkili hale geliyor. Tesis seçimi için gerekli önem verilmezse, kötü verilen bir yer seçiminden dolayı taşıma maliyetlerinde artışa, rekabet ortamına girmesini engelleyen bir faktör olarak bile karşımıza çıkabiliyor. Bir balık restoranında böyle bir sıkıntının yaşandığını düşünsenize. Depodan gelecek balıklar geç gelse işletme için sıkıntı yaratır hatta müşteri kaybına bile neden olur. Çünkü özellikle servis işletmeleri için bu durum kaçınılmaz bir şey.

Yer seçimi yapacaksınız ama birden çok seçenek mi var? En iyi seçenek nasıl belirlenir mi diyorsunuz? İşte o zaman karşımıza “çok kriterli karar verme teknikleri” çıkıyor. Bu konuyu diğer yazılarımda anlatacağım. O zamana kadar görüşmek üzere. Hoşça kalın.