Toplam Üretken Bakım Eğitimleri 4 – 8 Büyük Kayıp

Bir önceki yazıda kayıplardan ve sınıflandırmalarından bahsetmiştim. Bu yazıda da ekipman verimliliğini ve işe etkisinin ölçütü olan 8 büyük kayıptan bahsedeceğim.

  1. Arıza Kaybı

Üretim hattının herhangi noktasındaki bir tezgahta meydana gelen kayıplardır. Bu kayıplar tüm üretimin durmasına sebep olmakla birlikte en az 10 dakika sürmektedir.

  1. Set-Up Kaybı

Çoğunlukla takım değişimi ile karıştırılan kayıp türüdür. Bu kayıp, tezgahtaki ilk sağlam ürün elde edilene kadar geçen zamanı temsil eder. Örneğin, işleyen bir tezgahta iki saatin sonunda başka bir mal işleme alınacak, bunun için ilk olarak işlenmekte olan son ürünün işlemi bitince tezgahtan kurtarılması ve yeni ürünün tezgah girişi gerekli ayarların/hazırlıkların yapılması sırasında geçen süre, Set-Up süresidir.

  1. Takım Değişim Kaybı

İşleyen tezgahta uzun süredir kullanılan ya da kalite segmenti nedeniyle yıpranmış takımların değişiminden kaynaklanan kayıplardır. Örneğin, dikey tornada eğer ince giriş yapılıyorsa işlenen ürünün yüzeysel ve iç yapısına göre takımın dayanıklılığı değişir. İnce giriş yapan takımın değişimi en çok takım duruşuna neden olan takım kayıplarından biridir.

  1. Başlangıç Kaybı

İmalatın başlangıcından kaynaklanan kayıplardır. Genellikle vardiya başlarında gerçekleşir ve ilk sağlam ürün üretilene kadar geçen zamanı kapsar. Örneğin, selenoik valf taşlayacak bir taşlama makinesinin doğru ayarı yapılması ve yüzeyi prüzsüzleştirmesine kadar geçen süre, işçilik, enerji ve fire mallar başlangıç kayıpları olarak bilinir.

  1. Küçük Duruş Kaybı

Küçük duruşlar üretimin herhangi sebepten aksamasından kaynaklanır. Arıza kayıplarından farklıdır. Literatürde 10 dakikadan az duruşlara küçük duruş denmiş ve çözümü basit olan problemleri kapsamaktadır. Bazı kaynaklarda boşta bekleme olarak da geçmektedir.

  1. Hız

Tezgahta işlem görecek parçanın yapılması gereken hızdan daha alt seviyede bir hızla yapılmasından kaynaklı hatalardır. Örneğin, açılı testerede kesilecek bir demir bolyozun testerenin hız ayarının düşmesi, tutuş durumundan kaynaklı yavaşlama vs. gibi nedenlerle kaybedilen zaman hız kaybıdır.

  1. Hatalı Üretim Kaybı

Hatalı üretilen ürünün tamir edilmesi için geçen süreden kaynaklı kayıptır.

  1. Kapatma Kaybı

Molalar sonucu tezgahların kapanması ve tezgahların sipariş tipine bağlı olarak belirli bir süre atıl kullanımı kapatma kayıplarına örnek olarak verilebilir. İşletmelerde takibi en kolay ancak zararı en fazla olan kayıptır.

16 büyük kayıbın en önemli ve ilk 8’ini anlattım bir sonraki yazımda diğer kayıplardan bahsedeceğim. Soru ve görüşleriniz için merdogan@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz, bilimle kalın..