Toplam Üretken Bakım Eğitimleri 5 – 5 Büyük Kayıp & 3 Büyük Kayıp

5 büyük kayıp, işletmelerdeki iş gücü verimliliğini yani bir işletmenin dinamiğini etkiliyor. Bu kayıplar diğer kayıplardan farklı olarak yönetim birimini de ele alıyor.

 

  1. Yönetim Kayıpları

Yönetim kayıpları aslında isminden de anlaşılacağı üzere yönetimin işlerin aksamasından sorumlu olduğu durumlardır. Yönetimin alacağı kararlar nedeni ile üretim hatlarının duraksaması atıl kalması yönetim kayıplarına örnektir.

                       ? Yönetimin hatalı kararları üretime nasıl yansır?

  1. Üretim İçi Taşıma Kayıpları

Malların yanlış hareket etmesinden kaynaklanan kayıplardır. Eğer üretim içinde yerleşime dayalı istifleme yanlışsa taşıma kaybı da hayli fazla olur.      

                       ?Üretim içi taşımadan kaynaklı kayıplar neler olabilir?

  1. Hat Organizasyonu Kaybı

Üretim hattında dengesiz hareketlerden ya da yeni çalışanın adapte sürecinden kaynaklanan kayıplardır.

                       ?Üretim hattındaki çalışanın dengesiz hareketleri neler olabilir?

  1. Lojistik Kayıpları

Tesis içi taşımanın sorumlusu tarafından değil de tezgah operatörü tarafından yapılmasından kaynaklı kayıplardır.

 

  1. Basit Kalite Kontrol Kayıpları

Tezgahtan çıkan parçanın sürekli kontrolü bu kayıp türüne örnek olarak veilebilir. Üretim hattında işlemler devam ederken ya da parça değişimi sırasında yapılan bu kontroller gereksiz kontroller olarak adlandırılır ve yüksek ölçüde kayıba neden olur.

3 Büyük Kayıp

İşletmenin malzeme ve enerji kayıplarını oluşturur ve kayıplar arasından en az pay alan kayıp türleridirler.

  1. Ürün Kayıpları

Fire verilen ve hatalı üretimden kaynaklanan defolu ürünler de bu kayıplara girer. Maliyet türünde bir kayıptır, çoğunlukla tekstil sektöründe görülür.

  1. Enerji Kayıpları

Üretşm devam etmezken dahi kullanılan ekipmanların ya da ortamdaki diğer enerji kaynaklarının (ışık, ısı) boş yere tüketilmesinden kaynaklı kayıplardır.

  1. Ekipman Kayıpları

Takımların ve maddi değeri yüksek ekipmanların herhangi bir sebepten dolayı kullanım dışı kalmasından kaynaklı kayıplardır. Örneğin, CNC tezgahların gelişimi ile üniversal tezgahların yapısal konumunun değer kaybetmesi.

Bu yazıyla birlikte kayıpları anlatmış oldum bir sonraki yazıda verimlilik ölçütü olan OEE’den bahsedeceğim. Soru ve görüşleriniz için merdogan@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz, bilimle kalın..