Son yıllarda büyük ilgi gören Endüstri 4.0 kavramı dünyayı kasıp kavurdu. Üretim ile ilgili merak ve beklentiler attı. Endüstri 4.0 denince akla başta Almanya ve birçok ülke geliyor. Peki ya Japonya? Japonya’nın neden Endüstri 4.0 ile yan yana gelmediği hiç dikkatinizi çekti mi? Oysaki teknoloji ve üretim denince akla ilk Japonya geliyor değil mi? O zaman Japonya başka bir yeniliğin peşinde olabilir.

Toplum 5.0 Felsefesinin Doğuşu

Bu yıl Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarı CeBIT’in partner ülkesi Japonya’ydı. Japonya fuarda Endüstri 4.0’la adının anılmayışını adeta unutturur bir atılımla ziyaretçilerin karşısına çıkmakla kalmadı, aynı zamanda sessiz sedasız bir şekilde Endüstri 4.0’ın bir adım önüne geçtiğini de gösterdi. Bu yeni adımın adı ise Society 5.0, yani Toplum 5.0.
Japonya Toplum 5.0 a adım atarken “Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı.” felsefesi ile yola çıktı. Yapay zeka robotların insan zekasını yenerek insanlığın sonunu getirebileceğini dünyanın en önde gelen bilim insanları sürekli dillendiriyor. Son dönemde artan yapay zeka yenilikleri görülmekte olup ve bu yenilikler insanlar arasında korkuya neden olmaktadır. Japonya ise teknolojiden en az korkan toplum ve teknoloji üretimi ile birçok kişiye istihdam sağlayıp, diğer ülkeler arasında en az işsizlik oranına sahiptir.

Toplum 5.0 felsefesinin öne sürdüğü hedefler;
• Yaşlanan dünya nüfusuna karşı çözümler geliştirmek
• Sanal dünya ile gerçek dünyanın beraber işler hale getirilmesi
• Nesnelerin internetinden toplumun çıkarları gözetilerek faydalanılması
• Çevre kirliliği ve doğal afetler için çözüm yolları üretilmesi

Bu hedeflere ulaşmak için yıkılması gereken belli başlı engeller ise;
• Hukuk sistemindeki engeller
• Nesnelerin dijitalleşmesindeki bilimsel boşluklar
• Kalifiye personel eksikliği
• Sosyo-politik önyargılar
• Toplumsal direnç

Japon Ekonomik Organizasyonlar Federasyonu Keidanren’in hazırladığı 26 sayfalık çalışma da Toplum 5.0 felsefesi ışığında gelişmesi beklenen ekonomi ve sosyoloji reformunu geniş kitlelere anlatmayı amaçlıyor. Söz konusu çalışma ilk insanın doğuşundan bugüne kadar olan süreci bölümlere ayırıyor ve günümüze kadar olan süreçte toplumları Avcı Toplum, Tarım Toplumu, Endüstriyel Toplum, Bilgi Toplumu ve Akıllı Toplum (Toplum 5.0) olarak beşe ayırıyor.

Türkiye de ise son zamanlarda artan olaylar toplum 5.0 felsefesine ihtiyacı tetikler nitelikte. İnsanlar için var olan bu coğrafyayı yine insanlık için daha da güzelleştirmek temel amaç haline gelmelidir. Bunun için sürekli yenilikler sunan üretimler yapılıp toplum kalitesi üst seviyeye çıkarılmalıdır. Görülen o ki Toplum 5.0’ın Endüstri 4.0’ı geride bırakacağı sinyallerini şimdiden vermektedir. Bilim ile bütünleşip Toplum 5.0’ı da geride bırakan yeni felsefelerin oluşması dileği ile…
Görüşmek üzere…