Türkiye’nin İlk İnsansı Robot Fabrikası: Akınrobotics

Merhabalar,
Sizlere ülkemiz açısında büyük bir başarı ve gurur kaynağı olan, Türkiye’de insansı robotlarda seri üretime başlayan AKINROBOTİKS fabrikasından bahsedeceğim.
Temelleri 12 Nisan 1995’te Özgür AKIN tarafında atılan Türkiye merkezli yerli yazılım şirketidir. ERP ve sektör bazlı yazılımları bulunmaktadır. Başta Wolvox ERP ve CafePlus gelmektedir. Konya’da robotik teknoloji alanında çalışmalar yapan Akınsoft, 2 yıl önce planlanan Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasını tamamlayarak seri üretime başlamıştır.


“Akın Robotics“ adı altında kurulan fabrikada üretilecek robotların hem teknolojik hem yenilikçi ve insan hayatına ciddi anlamda kolaylıklar sağladığı görülmektedir. Hızlanan bu teknolojik serüven ve Endüstri 4.0’ ında katkıları ile imkansız olarak görülen birçok yenilik hayat bulmaya başladı bile. Bunun en önemli adımlarını atan Akın Robotics’in ürettiği ürünler ile sağladığı kolaylıklar;

•Hastanelerde yardımcı eleman
•Alışveriş merkezlerinde tezgahtar
•Fuarlarda stant görevlisi
•Cafelerde garson ve büro elemanı
•Yatalak olan bir hastaya arkadaşlık yapabilecek
•Hastaların ses iletişimi ile bilgisayar kullanımı sağlayacak
•Programlandığı takdirde güvenlik görevlisi olarak çalışabilecek.

Üretimi gerçekleşen ürünleri ise; AKINCI-1, AKINCI-2, AKINCI-3(AKINOID-3), ROBOT GARSON ADA ve HOSTES ROBOT ADA ve Tarım Robotu AS-PNCR’dir. Ürünleri kısaca tanıyalım.

AKINCI-1
Yöneltilen “Merhaba”, “Sen kimsin?”, “Adın ne?”, “Bugün günlerden ne?” , “Sen nerdesin?” gibi sorulara; “İyiyim teşekkür ederim, siz nasılsınız?”, “ Ben bir insansı robotum adım AKINCI.”, “Bugün günlerden 14 Temmuz 2011 Perşembe.”, “Şu an Konya AKINSOFT Plaza Robotik Departmanı’ndayım.” diyerek soruları açık ve net bir biçimde yanıtlamasıyla, herkesi şaşırtmayı başardı. Daha sonra ise Özgür AKIN’ın bazı matematiksel işlem sorularını yanıtlayan ve “Çömel”, “Dur”, “Kapıya bak”, “Pencereye bak”, “Kollarını aç”, “Dans et”, “AKINCI ileri!” komutlarını da başarıyla yerine getiren AKINCI-1, insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine sahip olduğunu göstererek, herkesin beğenisini toplamayı başardı. Bunların yanı sıra görüntü işleme ile ilgili bir takım testler uygulanan AKINCI-1’e, renkli geometrik şekillerin yerleri sorulduğunda; eliyle gösterdiği, başıyla takip ettiği ve tek tek geometrik şekillerin isimlerini söylediği gözlemlendi.


AKINCI-2
Türkiye’de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 ; AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor.


AKINCI-3(AKINOID-3)
3D görme, obje tanıma ve takibi, insan algılama ve takibi, konuşma, yürüme – denge, geliştirilmiş konuşma algılama ve yorumlama motoru, ortam sıcaklığını algılama, koku algılama (Karbon Monoksit), programlama ve kontrol arayüzü (IDE), insansı ağız-yanak hareketleri ve kaş hareketleri ile birçok duyguyu ifade edebilme özelliği, uzuvlarındaki hareketliliği, karşısındaki insanla etkileşime geçtiği ve oyun oynayabildiği gözlemlendi.


ROBOT GARSON ADA
İnsansı robot çalışmalarında sıkça sorulan “Bu robotlar ne iş yapacak?” sorusunun cevabı niteliğinde hizmete açılan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde faaliyete geçen Robot Garson Ada, büyük bir ilgi ve merakla ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye’de ilk olacak bir konseptle hizmete başlayan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde görev yapan 150 cm boyunda, 36 kg ağırlığında olan ve yapay zekaya sahip Robot Garson ADA, meraklı bakışlar eşliğinde yiyecek ve içecek servisine başladı. Mutfaktan servis alma, masaya servis verme, yürüme, konuşma, görme, engel algılama, trafik kontrol, iki eksen hareketli kafa kabiliyetleri mevcuttur.


HOSTES ROBOT ADA
Broşür dağıtma, ürün tanıtımı, görüntü işleme teknolojisiyle yüz tanıma, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma, yürüme, konuşma, görme, gelişmiş teker teknolojisiyle yüksek manevra kabiliyeti ve her ortamda çalışabilme yeteneği, insan hareketlerini taklit edebilen eklem yapısına sahip kollarıyla programlanabilir birçok hareket yapabilmektedir.


Tarım Robotu AS-PNCR
Pancar bitkisinin ekimi diğer pek çok üründe olduğu gibi özel şartlara dayalı, özen gösterilmesi gereken bir işlemdir. Çizgi arası mesafe, ekilen tohumlar arası mesafe, tohumların ekildiği derinlik gibi pek çok parametre yüksek hassasiyetle ayarlanmalıdır. Bunların yanında araziden maksimum verimin alınabilmesi için 2 boyutlu tarla alanının optimum şekilde çizelere ayrılması ve ekimin doğrusal yapılması gerekir. Doğrusal veya diğer adıyla muntazam ekim yapılması şarttır. Çünkü ekimin ardından yapılacak olan sulama sisteminin döşenmesi ya da çapa, ilaçlama ve söküm mekanizmalarının ekime zarar vermeden çalışabilmesi yüksek önem taşımaktadır. PNCR prototipleri, bu kural ve durumlara uyarak, insan hatası faktörünü devre dışı bırakan, arazi verimini en üst noktaya taşıyan robotik sistemlerdir.


Hayal ederek başlanan bu AR-GE sürecinde sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurarak ürünler ortaya koyulmaktadır. Hep daha iyisi için çalışıp çabalayıp ekip olarak gelişen Akınsoft, Türkiye’nin teknoloji alanındaki farkını tüm Dünyaya duyurarak bizlere bu gururu yaşatmaktadır. Hayatın her alanında teknolojik ve yenilikçi olup, dünün üstüne katarak yarınların şekillenmesi dileği ile…
Akınsoft ile ilgili videolar ve daha fazlası için tıklayınız.
Teşekkür ederim.Görüşmek üzere…