Turnover Oranı Neden Önemli?

Merhaba,

İşe girişlerde turnover oranını ne kadar önemsiyoruz? Firma tercihlerimizde bu orana dikkat ediyor muyuz? Turnover oranı neden önemli? Bu konu,  bundan sonraki firma seçimlerinde bizler için hayat kurtarıcı bir bilgi niteliğindedir. Turnover, belirli bir zaman aralığında firmada işe başlayan ve işten ayrılan personellerin devir oranını ifade eder. Bir diğer deyişle, çalışanların aynı firmada çalışma süreleri, ne sıklıkla işten ayrılmaların yaşandığı ve boşalan pozisyonların ne kadar sürede doldurulduğu gibi önemli verilerin oransal olarak ifade edilmesidir.

Turnover oranının hesaplanabilmesi için kullanılan formülleri bir örnekle açıklayalım. 2017 yılı için Ocak ayındaki personel sayısı 3300 iken Aralık ayının 2640 personelle kapatıldığını varsayarsak, öncelikle bu dönemdeki ortalama personel sayısı bulunur.

Sonrasında Ocak- Aralık 2017 dönemi için işten çıkan personel sayısının dönemdeki ortalama personel sayısına oranı ile turnover oranı hesaplanır. Bu örnekte işten çıkan personel sayısı 660 kabul edilmiştir. Bu durumda,

şeklinde hesaplanır.  Turnover, hem çalışan hem de firma açısından ek maliyetlere sebep olur.

Çalışan açısından düşünürsek,

  • Çalışan kıdem ve farklı tazminat haklarını kaybedebilir.
  • Yeni bir iş bulana kadar ekonomik sıkıntılar yaşayabilir.
  • Yeni işte mutsuz olma ve işlerin kötü gitme riski vardır.
  • Toplumsal itibarı zedelenebilir. Beraberinde bir takım psikolojik baskılar da oluşabilir.

Firma açısından düşünürsek,

  • Müşteri kayıplarına neden olabilir.
  • Sürekli değişim, işlerin aksamasına sebep olabilir.
  • Yeni personel alımıyla eğitim nedenli ekstra harcamalar oluşabilir.
  • İşten ayrılan personeller, mevcut çalışanların da ayrılma kararı almasına neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı işletmeler turnover oranını düşürme çabasındadırlar.  Çalışanlara memnuniyet anketleri yapmak, oryantasyon sistemine özen göstermek,  performans değerlendirme ölçümlerinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılmasını sağlamak, işe alım sürecine ekstra özen göstermek ve pozisyona uygun doğru aday seçmek gibi önlemler alarak yerleşik şirket kültürü geliştirilip turnover oranı düşürülebilir. Bununla birlikte hem işveren hem de işçi açısından olumsuz sonuçlara sebep olan yüksek turnover oranının sebepleri tespit edilerek giderilmelidir. Bu konuda firmaların önlem alması gerekirken ; çalışanların da tercih konusunda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Benim nacizanem önerim ise, mecbur kalmadıkça turnover oranı yüksek olan firmalara başvurmayın. Başvuracağınız firmanın turnover oranını öğrenmeye çalışın.  Daha sağlıklı bir kariyer için daha detaylı düşünmek ve araştırmak gerektiğini de sakın unutmayın.