Üretim Çizelgeleme Eğitimleri 25 – İş Sıralama & Sipariş Tipi Atölyelerde Sıralama

Bundan önceki yazılarımda hep işlerin gelişlerinin statik olduğu durumları ele almıştım. Gerçek hayatta işler her zaman sabit hızda ve sabit birimlerle gelmeyebilir. İşlerin değişken olduğu durumlarda sıralama işlemi hayli zordur. Sipariş tipi atölyelerde işler değişken biçimde gelir ve bu tip problemlerde tamamen farklı yöntemler uygulanır. Önceki anlatılanlardan bu problemlerde de kullanacağımız bazı şeyler elbette vardır ve bunlar sıralamanın temelini oluşturan iş başlatma (öncelik) kurallarıdır.

Önce sipariş tipi atölyelerin işleyişini hatırlayalım. Sipariş tipi atölyelerde gelen siparişlere göre dizayn edilmiş çok işlevli üniversal makineler bulunur. Üretim miktarı düşüktür fakat bunun yanında ürün çeşitliliği yüksektir. Sipariş tipi atölyelerde önceden belirlenmiş bir sıralama yoktur çünkü her an yeni bir iş gelebilir ya da yapılan işin miktar birimi anlık olarak değişebilir. Bu tip atölyelerde işler ya boş olan makinede işleme alınır ya da dolu olan makinenin kuyruğuna (sırasına) girer. Bu tip atölyelerde çizelgeleme işlemi yapmak zaman ve para açısından maliyetlidir.

Sipariş tipi atölyelere, dinamik işleyişli atölyeler de denmektedir. Dinamik işleyişli atölyelerin öncelik kuralları vardır ve bu kurallar verilmiştir.

 

Dinamik atölyelerde işler hangi önceliklere göre işlem görür?

  • Toplam İşlem Süresi
  • Toplam Operasyon Sayısı
  • Teslim Tarihi
  • Gevşek Zaman Kuralı

Dinamik atölyelerde işler teknolojik sıralamaya da toptan sokulamazlar. Her iş aynı sırayla işleme alınmayabilir. Örneğin a işi tezgahlardan 1-2 diye geçerken b işi 2-1 şeklinde geçebilir bu yüzden seri tipi atölyelerde uygulanan sıralama algoritmaları olduğu gibi kullanılamamaktadır.

Dinamik atölyelerdeki sıralama öncelikleri ve işleyiş hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda örnek uygulama ile pekiştirmeye çalışacağım.

Soru ve görüşlerinizi merdogan@industryolog.com adresinden benimle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, bilimle kalın..